جهش قیمت‌ فولاد صادراتی ایران

در هفته‌های اخیر که شاهد نوسانات بی‌سابقه در بازار ارز و آهن هستیم گزارش‌ها از نرخ محصولات فولادی صادراتی ایران حاکی است که علاوه‌بر قیمت آهن آلات داخلی  افزایش قابل ملاحظه‌ای نیز در بخش محصولات فولادی صادراتی گزارش شد.

به این صورت که در روزهای پایانی دی ماه نرخ اسلب صادراتی ایران در هر تن حدود ۵۰۰ الی ۵۱۰ دلار برآورد شد که بیانگر افزایش ۱۷/۴ درصدی نرخ این محصول است؛ این درحالی است که هفته سوم دی ماه قیمت اسلب صادراتی حدود ۴۳۰ دلار در هر تن اعلا شد.

همچنین نرخ بیلت صادراتی هم بین ۵۳۱ الی ۵۴۵ دلار در هر تن اعلام شد که گویا در پایان ماه دی حدود ۶/۵ درصد افزایش قیمت داشته است، این درحالی است که قیمت بیلت ایران در هفته سوم دی ماه بین ۵۰۰ الی ۵۱۰ دلار گزارش شد.

براساس آمار به دلیل افزایش تقاضا در چین و افزایش خوش‌بینی‌ها در زمینه بهبود اقتصادی این کشور، به‌رغم رکود بازار، قیمت سنگ آهن نیز در ابتدای هفته افزایشی شد. گفتنی است افزایش قیمت فولاد جهانی درحالی است که قیمت اهن و فولاد در بازار داخلی نیز رو به افزایش است.

آمارها حاکی است که پس از توقف دوهفته‌ای عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا، در بورس هفته اخیر حدود ۳۲ هزار تن عرضه شد که به دلیل تقاضای بالا برای این محصول، حدود ۳۵ درصد نسبت به نرخ پایه افزایش قیمت داشت. در نهایت این محصول وارد کانال قیمتی ۱۲ هزار تومانی شد که ۷۷ درصد میانگین نرخ شمش اعلام شد.

قیمت شمش نیز حدود ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شد که ظاهرا افزایش ۱۰۷ تومانی داشته است، با این حساب فاصله قیمت شمش و میلگرد حدود ۲ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شد که معادل ۱۴ درصد است.

به نظر می‌رسد محدودیت مصرف انرژی و قطعی گاز در برخی تولیدی‌ها، علاوه‌بر افزایش نرخ آهن اسفنجی، به سود نوردکاران نیز تمام شده است چراکه تا پیش از این فاصله شمش و میلگرد ۱۱ درصد اعلام می‌شد و در پاییز به کمتر از ۱۰ درصد هم رسید اما در هفته گذشته این فاصله به ۱۸ درصد افزایش یافت.

حال با در نظر گرفتن ادامه‌دار بودن چالش محدودیت انرژی در واحدهای تولیدی و نیز با توجه به ضریب نامتعارف نرخ آهن اسفنجی در برابر شمش، ممکن است معاملات هفته جاری با کاهش ضرایب قیمت‌ها همراه باشد.

بنابراین با در نظر گرفتن این شرایط خرید آهن اسفنجی با چنین قیمتی به صرفه نیست و به زیان ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی فروشندگان شمش تمام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *