رکود در بازار جهانی فولاد تا پایان ۲۰۲۲

 همواره تعدادی از محصولات فولادی به صورت سبد محصولات در بورس کالا عرضه و کشف قیمت می شوند این در حالی است که در هفته گذشته ارزش معاملات کاهش شدیدی را تجربه کرد و رنخ آهن و محصولات فولادی در هفته پیشین ثابت و بعضا کاهشی نیز بود.

بازار بورس و کشف قیمت ها

یکی از کارشناسان بازار سرمایه اظهار داشت: ارزش معاملات در هفته پیشین بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان در روند کاهشی قرار گرفت همچنین منجر به سردرگمی بازار شد که با افزایش میزان ریسک سیستماتیک در بورس این سردرگمی کاملا طبیعی است اما منجر به از دست رفتن تعادل در بورس کالا شد و حجم زیادی پول از بورس خارج شد. اما با این اوصاف اکثر نمادها نوسان قیمتی چندانی را تجربه نکردند.

اما در شروع هفته امروز معاملات بازار سرمایه در ریل صعودی قرار گرفت و شاخص کل در ۱۵ دقیقه ابتدایی در پیش گشایش افزایش ۳ هزار و ۴۴۷ واحدی را ملاحظه کرد و به یک میلیون و ۳۱۷ هزار و ۳۰۰ واحد رسید. شاخص هم وزن با شاخص کل همسو شد و رشد ۶۱۴ ذواحدی را تجربه کرد و در ارتفاع ۳۸۰ هزار و ۹۶۳ واحدی قرار گرفت.فلزات اساسی نیز با افزایش ۲۳۱ واحدی به رقم ۹۲۰هزار و ۶۶۷ واحد رسید.

امروز ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱ بالغ بر یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۳۴ تن محصول فولادی در تالار صنعتی و با حراج باز در بورس کالا عرضه شد و این سبد شامل گندله سنگ آهن، آهن اسفنجی، نبشی ،میلگردکلاف، تیرآهن ناودانی، شمش بلوم، کنسانتره سنگ آهن  بود.همچنین شمش بلوم با افزایش نرخ  ۵/۱ درصدی با نرخ پایه ۱۴۸ هزار و ۶۲۱ ریال عرضه شد که حجم کل این سبد نیز ۷۶ هزار تن اعلام شده بود.

عرضه های امروز در شرایطی بود که در هفته گذشته قیمت بیلت صادراتی ایران ۴۶۰/۵ دلار به ازای هر تن بود البته این رقم نیز نسبت به هفته پیشین خود افزایش ۲.۵ دلاری را نشان داد. اما نرخ اسلب در هفته گذشته نسبت به هفته پیشین خود بدون تغییر و روی ۴۳۰ دلار به ازای هر تن اعلام شده بود.

بازار جهانی فولاد

کاهش میزان تقاضا برای فولاد از آسیا تا اروپا از یک سو و افزایش میزان هزینه های انرژی و همچنین کمبود انرژی از سوی دیگر منجر به افزایش سیر رکودی در بازار جهانی فولاد شده است و پیش بینی می شود این روند کماکان تا پایان ۲۰۲۲ ادامه دار باشد. بر اساس نرخ های اعلامی از سوی نشریه متال بولتن در هفته گذشته قیمت شمش صادراتی cis کاهش ۰/۷ درصدی را تجربه کرد و از ۵۲۸ دلار به ۵۲۴ دلار به ازای هر تن رسید. نرخ اسلب صادراتی cis  نیز با کاهش ۰.۵ درصدی از ۴۸۰ دلار به ۴۶۰ دلار رسید .

پس از یک بازه زمانی که میزان تولیدات نفت اوپک در سه ماه اخیر کاهش یافت،  قیمت گذاری کالاها با مشکلاتی مواجه  شد که می توان اظهار داشت آژانس بین المللی با انتشار چشم انداز ماهانه بازار جهانی نفت خام تا پایان سال جاری و ابتدای ۲۰۲۳ و همچنین نزدیک شدن به پایان سال میلادی بازار را تحت تاثیر قرار داد. طی توافق اوپک میزان عرضه نفت کاهش یافت اما در همین حد باقی نماند و در ماه مارس قیمت ها به بالاترین میزان خود رسیدند.

بر اساس تجربه سالهای پیشین همواره بحران انرژی بازار فولاد را تهدید می نماید، در حال حاضر چشم انداز آژانس بین المللی انرژی و سازمان کشورهای عرضه کننده نفت بسیار پر اهمیت است چرا که سرمایه گذاران با بررسی میزان تقاضا و همچنین بحران های انرژی روند سرمایه گذاری خود را پیش بینی می نمایند و در نهایت نه تنها بازار فولاد بلکه اقتصاد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

در روز چهارشنبه پیش رو در نشستی که قرار است برگزار شود نرخ فدرال رزور معین خواهد شد و از دگر سو داده های تورم ایالات متحده در روز  پنجشنبه نرخ های بهره را تحت تاثیر قرار می دهد که به موازات آن ممکن است بازار طلا و ارز نیز تحت تاثیر قرار گیرد. بر همین اساس می توانیم منتظر اثرات نرخ فدرال رزرو و تورم ایالات متحده را در پایان هفته بررسی نماییم و منتظر اثرات آن در بازار فولاد نیز باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *