کاهش 3 تا 18درصدی واردات محصولات فولادی

بر اساس آماری که توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار خبرنگاران قرار گرفت، در ۵ ماه امسال میزان واردات مجموع مقاطع طویل فولادی ۳ درصد، محصولات فولادی ۱۶‌ درصد و مجموع مقاطع تخت ۱۸‌ درصد نسبت به آمار واردات آنها در مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته‌است؛ این در حالی است که واردات آهن اسفنجی و مجموع شمش فولادی(جز بیلت و بلوم به میزان ۱۰۰۰ تن) در این مدت صفر بوده است.

بیشترین میزان واردات فولادی در مدت مذکور سال‌جاری مختص محصولات فولادی معادل ۲۸۳‌ هزار تن (۳۹ تن واردات در مرداد ) است که نسبت به میزان واردات آن در مدت مشابه سال گذشته معادل ۳۲۸‌ هزار تن، ۱۶‌ درصد کمتر شده است.

میزان واردات مقاطع تخت فولادی نیز در ۵ ماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸‌ درصد کمتر شده و از ۳۰۳‌ هزار تن در مجموع واردات طی ۵ ماه ۱۴۰۰ به ۲۴۹‌ هزار تن در مدت مشابه امسال رسید.

در نهایت مجموع مقاطع طویل فولادی وارد شده ظرف ۵ ماه ۱۴۰۱ نسبت به همین مدت در سال گذشته ۳‌ درصد کمتر شده و از ۳۵‌ هزار تن به ۳۴‌ هزار تن (۱۱‌ هزار تن در مرداد ماه) رسیده است.

طبق آمار، واردات شمش فولادی (فولاد میانی شامل  بیلت و بوم) و آهن اسفنجی در۵ ماه نخست امسال صفر ثبت شده است.

البته گفتنی است که در ۵ ماه امسال، ۱۰۰۰ تن بیلت ‌و بلوم وارد کشور شده که دقیقا برابر میزان واردات آن در مدت مشابه سال گذشته است، اما چون واردات اسلب از ۲۰۰ تن طی ۵ ماه سال گذشته به صفر رسیده است، در مجموع میزان واردات شمش فولاد (مجموع بیلت‌ و بلوم و اسلب) افت ۱۰۰‌ درصدی داشته است. در مورد آهن اسفنجی چند سالی است که وارداتی به کشور وجود ندارد، اما اغلب بیشترین‌درصد صادرات را به خود اختصاص می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *