برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده اردیبهشت 1401

امروز ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان (فجهان) با حضور سهامداران برگزار شد.

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان (فجهان) با حضور سهامداران، نماینده سازمان بورس، نماینده موسسه حسابرسی و بازرس قانونی و ناظرین به ریاست آقای زیدآبادی به صورت حضوری و آنلاین برگزار گردید، آقای عباسلو مدیرعامل شرکت گزارشی از فعالیت شرکت در خصوص سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ به صورت زیر ارائه دادند:

بررسی وضعیت شرکت در صنعت

شرکت مجتمع فولاد جهان سیرجان در آهن اسفنجی با تولید ۹۳۰.۳۳۵ تن سهم ۳۲.۸ درصدی و رتبه نهم در کشور و در شمش فولادی با تولید ۸۷۶.۳۹۰ تن سهم ۴ درصدی و رتبه هشتم در کشور را در سال ۱۴۰۰ را به خود اختصاص داده است.

در سال ۱۴۰۰ بیشترین تولید ماهانه در مرداد ماه به میزان ۸۹.۱۳۷ تن و کمترین تولید ماهانه در بهمن ماه (به علت تعمیرات سالیانه به مدت ۱۵ روز) به میزان ۳۳.۱۰۳ تن بوده است.

تولید از دست رفته واحد احیا مستقیم در سال ۱۴۰۰

تولید در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ به میزان ۵۰.۱۵۸ تن کمتر بوده که دلیل اصلی آن محدودیت مصرف گاز در ماه‌های آذر، دی و بهمن بوده است.

طرح‌های توسعه‌ای شرکت

  • احداث کارخانه احیا مستقیم مگامدول جهت تولید آهن اسفنجی.
  • احداث کارخانه احیا فاز دوم.
  • طرح احداث کارخانه ذوب و ریخته گری مستقیم فاز دوم.
  • پروژه‌های واحد‌های جانبی و بهسازی فولاد سازی شماره یک.
  • احداث تولید خط کلاف.
  • طرح تولید فولاد آلیاژی.
  • احداث کارخانه اکسیژن ۲.
  • احداث کارخانه پست برق ۳.
  • پروژه زیربنایی بردسیر.
  • پروژه زیربنایی سیرجان.

سوالات مطرح شده در مجمع:

شرکت برای طرح‌های توسعه در شرایط تحریم چه تمهیداتی دارد؟ سخت‌ترین تحریم مربوط به شرکت ایتالیایی بوده که ترانس ذوب از این شرکت خریداری شده است. علی رغم تحریم شرکت ترانس دوم را نیز راه اندازی کرده است. شرکت جهت استفاده بهینه از زمان، کمپرسور‌های کارخانجات احیا را توسط پیمانکار از کشور امریکا خریداری کرده و با انتقال به کشور ترکیه از طریق کولبر وارد کشور کرده است.

در خصوص افزایش سرمایه شرکت از چه منابعی استفاده خواهد کرد؟ جهت تامین منابع مقدمات تامین ۱۵۰ میلیون یورو برای شرکت فراهم شده است، جهت افزایش سرمایه بخشی از اعتبارات خارجی، بخشی داخلی و سود انباشته در نظر گرفته شده است.

نرخ برق مصرفی چقدر است و این نرخ چه تغییری کرده است؟ گاز متر مکعبی ۲ هزار تومان در بودجه دیده شده است و در مورد برق انرژی از طریق بورس خریداری می‌شود. جهت تامین انرژی تمهیدات لازم اندیشیده شده و ۲ نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در دست احداث است.

برنامه قطعی برق شرکت به چه صورت است؟ ۴۵ روز تا ۲ ماه قطعی برق حتمی وجود دارد، اما در مورد آب شرکت محدودیتی ندارد. در زمان قطعی برق کارخانجات احیا مشکلی ندارند، اما چنانچه ۳ ماه قطعی برق باشد کارخانجات ذوب به مدت یک ماه و نیم فعالیت خواهند داشت.

عوارض صادراتی شرکت برای ادامه سال ۱۴۰۱ به چه صورت است؟ عوارض صادراتی حذف شده است.

چشم انداز شرکت به چه صورت است؟ اگر محدودیت نباشد شرکت قابلیت تولید ۱.۱ میلیون تن را دارد، اما پیش بینی شرکت ۸۷۰ هزار تن در سال ۱۴۰۱ می‌باشد. پیش بینی شرکت تا پایان سال ۱۴۰۴ تولید ۳.۶۷۰ هزار تن آهن اسفنجی خواهد بود.

علت کاهش سود شرکت چه بوده است؟ کاهش سود به دلیل تغییر قیمت مواد اولیه و تغییر نرخ انرژی بوده است.

نرخ شمش صادراتی شرکت بر چه مبنایی تعیین می‌شود؟ مبنای قمیت گذاری شرکت مزایده از طریق چاپ آگهی روزنامه می‌بوده و به بالاترین قیمت مزایده به فروش می‌رسد.

در انتها به ازای هر سهم ۱۱۰ ریال معادل ۳۰ درصد سود کل، سود تقسیم گردید، موسسه حسابرسی بهراد مشار به عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و موسسه حسابرسی بهراد مشار به عنوان بازرس علی البدل انتخاب گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *