تغییرات در اهداف سبز چین و تاثیر آن بر بازار سنگ آهن

قیمت سنگ آهن روز گذشته از 150 دلار در هر تن سی اف آر چین گذشت، چرا که چین به صنعت فولاد اجازه پنج سال بیشتر افزایش انتشار آلاینده های کربنی را داد. تولید فولاد حدود 15 درصد از سهم انتشار کربن را در چین دارد. روز دوشنبه، دولت چین سال 2030 را به عنوان آخرین مهلت جدید برای اوج انتشار آلاینده های کربنی صنعت فولاد اعلام کرد در حالی که تاریخ اعلامی قبلی سال 2025 بود.


این تصمیم جدید به بازار فولاد چین فرصت بیشتری می دهد تا تبعات منفی اقتصادی این تغییر را کمتر کند. چرا که عجله برای دستیابی به اهداف کاهش آلاینده های کربنی می تواند منجر به “هزینه های اقتصادی غیرقابل تحمل” شود.


به گزارش فولاد ایران،  بدین ترتیب آخرین متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی در چین 149.64 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که از 31 آگوست سال قبل تاکنون بالاترین قیمت ثبت شده بوده است. سنگ آهن بیش از 70 درصد پس از  سقوط ماه نوامبر بالا رفته که به دلیل انتظارات بازار برای رشد پایدارتر در سال 2022 بوده است.


تحلیلگران بر این باورند که تصمیم جدید دولت چین می تواند برنامه های این کشور برای رسیدن به انتشار صفر کربن را به تعویق بیندازد چون بخش های پایه ای چون فولاد باید زودتر از سایر بخش ها در مسیر کاهش انتشار آلاینده ها قرار گیرند تا فضای بیشتری برای سایر بخش ها از جمله حمل و نقل ایجاد کند تا به اهداف فوق دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *