افزایش هزینه‌های صنایع فولادی آن‌ها را به سرنوشت خودروسازان دچار می‌کند

عزت الله اکبری تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌‌که توسعه اقتصاد کشور و حل مشکلات اقتصادی، فقط یک نسخه دارد، اظهار داشت تنها نسخه آن تقویت بخش خصوصی و حضور قدرتمند مردم در حوزه اقتصاد است.

وی افزود: مطالبه‌گری بخش خصوصی نقش مهمی در پیشبرد اهداف کشور دارد و تا زمانی‌که مطالبه‌گری نباشد نمی‌توان مسائل را حل کرد.

اکبری تالارپشتی تاکید کرد: هرجا که بخش خصوصی تقویت شده، مشکلات هم رفع شده است که نمونه آن را می‌توان در صنعت پتروشیمی مشاهده کرد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ایجاد محدودیت در انرژی برای صنایع گفت: این چه تدبیری است که به محض مواجهه با کمبود گاز و برق، تولید صنایع را تعطیل می‌کنند و گاز و برق صنایع را قطع می‌کنند؟! بخش خصوصی می‌تواند در زمینه تامین انرژی سرمایه‌گذاری کند.

وی خاطر نشان کرد: این چه تدبیری است که می‌گویند چون شرکت‌های فولادی و پتروشیمی سود دارند، باید نرخ خوراک یا سوخت گاز آن‌ها را افزایش دهیم تا سودشان کم شود؛ آیا قصد دارند این شرکت‌هایی که عملکرد خوبی دارند را هم زیان‌ده کنند؟ افزایش هزینه‌های تولید پتروشیمی و صنعت فولاد، آن‌ها را به همان سرنوشت بخش خودروسازی دچار می‌کند.

اکبری تالارپشتی ادامه داد: برخی مسوولان می‌گویند فولاد مبارکه اصفهان سال قبل ۳۰ هزار میلیارد تومان سود کرده است و باید برایش بودجه تعیین کنیم. حالا اگر هم یک واحد تولیدی در کشور سر پا است، می‌خواهید همین واحد را هم بر زمین بزنید؟

وی افزود: متاسفانه مدل بودجه‌بندی سازمان برنامه و بودجه به این شکل غلط است. باید مدام از دولت مطالبه‌گری کنیم و بخواهیم تا کار را به بخش خصوصی بسپارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *