روزهای اوج بازار جهانی سنگ آهن رو به پایان

 به نظر می رسد سنگ آهن که معیاری برای سنجش وضعیت اقتصادی چین و تغییرات نرخ دلار استرالیا بوده سال پر هیجانی را پشت سر می گذارد چرا که در ماه می از 230 دلار عبور کرد و در نوامبر به 85 دلار رسید و حال طی 6 هفته متوالی تا 50 درصد رشد داشته است.

ظاهرا این نوسانات قرار است تا سال 2022 ادامه یابد، زیرا افزایش تولید فولاد در ماه جاری، با محدودیت های معمول تولید فصلی در آستانه بازی های المپیک زمستانی در فوریه ، در اوایل سال آینده آرام می شود. فاکتور اثر گذار دیگری نیز وجود دارند. چین به دنبال کاهش انتشار کربن است و انتظار می‌رود تولید فولاد آن برای دومین سال کاهش یابد، در حالی که بخش مسکن چین مملو از بدهی است که بر مصرف فولاد و رشد بهتر آن فشار می‌آورد.

تقاضای سنگ آهن نیز در سطح جهان به تدریج نزولی می شود چرا که مصرف قراضه برای کاهش آلاینده ها بیشتر می شود. انتظار می رود تولید فولاد چین سال آینده تا 50 میلیون تن کاهش یابد.

به گزارش فولاد ایران،  با توجه به همه این شرایط انتظار می رود قیمت سنگ آهن سال آینده میانگین 85 دلار هر تن را داشته باشد البته سیتی گروپ 96 دلار را برآورد کرده و برخی دیگر تا 70 دلار را میانگین قیمت سنگ آهن در سال آینده می دانند.

قابل ذکر است آخرین متوسط قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین 123.8 دلار هر تن سی اف آر چین ثبت شده که 60 سنت رشد روزانه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *