سازوکار صادرات فولاد کشور

 صادرات محصولات فولادی از جمله صادرات میلگرد از این به کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان، افغانستان و …. توسعه یافته است. محصولات فولادی ایران از لحاظ داشتن سنگ آهن دارای ارزش بالایی است و کیفیت بالایی دارد. خوشبختانه ایران در مسیر جاده ی ابریشم قرار دارد که همین امر حمل و نقل را سرعت می بخشد. نکته حائز اهمیت دیگر در فولاد کشور کیفیت بالای فولاد ایران است که منجر به صادرات موفق منطقه می گردد.

وجود معادن سنگ آهن در ایران منجر به صادرات موفق محصولات فولادی به ویژه میلگرد شده است و در نهایت امر صادرات آهن آلات به سایر کشورها یکی از مزایای توسعه کشور می باشد. بر اساس آمار منتشره بسیاری از محصولات فولادی به کشورهای همسایه و سی آی اس ارسال می گردد. در بین مقاصد صادراتی کشور افغانستان یکی از مهم ترین بازارهای صادراتی کشور می باشد و صادرات میلگرد در این بخش بسیار حائز اهمیت است. البته بر اساس گفته های تعداد کثیری از فعالان اقتصادی هزینه تمام شده ی میلگرد مهم ترین عامل در صادرات این محصول به کشور افغانستان است.

بر اساس آمار موجود در سال ۱۳۹۹ صادرات از کشور ایران به افغانستان در محصولاتی از جمله چدن، آهن و فولاد در صدر کالای صادراتی قرار دارد . وضعیت تجارت ایران و افغانستان در سالهای پیشین نشان دهنده ی جایگاه مطلوب در عین حال متزلزل ایران در کشور افغانستان است. البته شایان ذکر است که اقتصاد افغانستان در سالهای پیشین تحت تاثیر جنگ های داخلی بوده  و با مشکلات گسترده ای مواجه بوده است اما با تمام این اوصاف توانسته رشد اقتصادی داشته باشد و نرخ تورم در این کشور کمتر از ۵ درصد می باشد.

بر اساس آمار و ارقام منتشره ایران بیش از ۱۲۴۰ ردیف تعرفه را به افغانستان صادر می نمایدکه از این میزان ۵۰ مورد کالای غیرنفتی می باشد که سهمی معادل ۶۶ درصد را به خود اختصاص داده است، شایان ذکر است که بیش از ۹۰ درصد کالاهای صادراتی از کشور ما به کشور افغانستان در ۱۸۷ ردیف قرار میگیرد که این نشان دهنده ی تمرکز بالای صادرات کالایی ایران به سوی افغانستان است و در عین حال خبر از تنوع کم کالاهای صادراتی ایران به این کشور می دهد.

به طور کلی کشور افغانستان با ۷ میلیون تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در سال ۹۹  واردات از سوی ایران می تواند نام شریک اول اقتصادی ایران را به خود اختصاص دهد و سهم عظیمی در صادرات کشور ما دارد و می توان اظهار داشت در شرایط کنونی جو منطقه افغانستان و هرات و برقراری طالبان در این کشور از لحاظ بحث صادراتی بسیار برای ما حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *