گندله آهن در باتری های ذخیره انرژی تجدیدپذیر

یک شرکت نوپا در منطقه بوستون اعلام کرد که با استفاده از گندله آهن موفق به ساخت باتری کم هزینه ای شده که در هماهنگی با سایر دستاوردهای انرژی های تجدید پذیر، می تواند شبکه برق آمریکا را به آینده بدون کربن منتقل کند.


هدف دولت بایدن برای دستیابی به شبکه برق بدون کربن تا سال 2035 باعث شد تا شرکت های برق راه حل های قابل اعتماد و قابل تجدید انرژی در مقیاس بزرگ را ارائه دهند. کارشناسان و سیاست گذاران معتقدند که ترکیب انرژی باد، خورشید، زمین گرمایی و هسته ای، همراه با باتری های لیتیوم یون با عمر کوتاه می تواند تقریباً 80 درصد برق مورد نیاز آمریکا را تأمین کند. اما اتفاق نظر این است که 20 درصد باقی مانده باید به نوعی از ذخیره طولانی مدت برق حاصل شود که تا به حال، هزینه های مواد در این نوع ذخیره سازی بسیار بالا بوده است. مواد معدنی نیکل، کبالت، لیتیوم و منگنز که در باتری های یون لیتیوم استفاده می شود 50 تا 80 دلار برای هر کیلووات ساعت ذخیره سازی هزینه دارد. اما باتری ساخته شده شرکت سامرویل که با استفاده از گندله آهن که یکی از رایج ترین عناصر جهان است، فقط 6 دلار برای هر کیلووات ساعت ذخیره سازی برق در سلولهای جداگانه هزینه دارد.


در حالی که این شرکت فناوری منحصر به فردی در ذخیره انرژی ارائه داده، چندین روش نوظهور ذخیره سازی انرژی تجدیدپذیر نیز در این راستا معرفی شده اند.


به گزارش فولاد ایران، برخی کارشناسان آب پمپ شده یا هوای فشرده را برای ذخیره انرژی مناسب تر می دانند. اتحادیه اروپا برای ذخیره و تولید نیرو هیدروژن را انتخاب کرده است. شرکت های دیگر در تلاشند تا با استفاده از فناوری جذب کربن، نیاز به ذخیره سازی را رفع نمایند ضمن اینکه انتشار کربن را به حداقل می رسانند. تمام این دستاوردها هم برای سرمایه گذاران و هم برای جامعه اهمیت بسزایی دارد که می بایست در تلاش برای اهداف کاهش انتشار کربن مورد استفاده قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *