تاثیر ابلاغیه بورسی بر قیمت آهن

در روز یکشنبه نوسانات جزئی نرخ ارز ادامه داشت و به طور کلی ارز با افزایش قیمتی همراه است. در طول هفته گذشته نوسانات نرخ ارز در محدوده ۲۳ هزار و ۷۰۰ تا ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان بود. اما در هفته جاری کانال نوسانات جابه جا شده و در محدوده ی ۲۴ هزار تومان الی ۲۴هزار و ۵۰۰ تومان است. این نشان دهنده ی ریز افزایش قیمتی نرخ ارز می باشد. منتهای مراتب در روز یکشنبه نرخ دلار روی ۲۴ هزار و ۴۳۰ تومان اعلام شد و نسبت به روز پیشین خود ۱۵۰ تومان کاهش داشته است.

گویا این صبر و انتظار خریداران با امید کاهش قیمتی، فشار را بر فروشندگان وارد آورده و در برابر افزایش قیمتی مقاومت دارند. چه بسا آنچه که رویت می شود نزدیک شدن کف و سقف قیمتی به یکدیگر است. چنانکه قیمت های بالا به علت کمبود تقاضا در حال درجا زدن می باشد و از سوی دیگر فروشندگان محصولات با قیمت پایین تر به سبب ایجاد تعادل قیمتی در بورس ناگزیر به افزایش قیمت هستند. همچنان انتظار کاهش نرخ ارز متاثر از توافقات وین بر بازار سایه افکنده و در نتیجه فروشندگان مداوما فروش را بسته یا به عبارتی امروز و فردا می کنند؛ چرا که چشم انتظار تغییرات مثبت در بازار آهن هستند.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بی تفاوتی بازار آهن به نرخ ارز

از دگر سو سازمان بورس نیز ابلاغیه ی جدیدی صادر کرده؛ بدین شرح که با وجود عدم معامله ۶۰ تا ۹۰ درصدی محصولات دیگر نمی توان سقف دامنه افزایش را لحاظ کرد. با این ابلاغیه شرایط برای فولادی ها تغییر کرده و دیگر برای استفاده از قیمت پایه محدودیت بیشتری دارند. شاید بتوان اظهار داشت این تصمیم از یک سو و ادامه نرخ ارز و قیمت های جهانی از دگر سو می توانند موثر شوند تا بلکه تغییرات کمتری در نرخ پایه شمش و مقاطع بورس کالا شاهد باشیم. به طور کلی با ثبات قیمتی در این روزها همراه هستیم. هر چند که این ثبات قیمتی ناشی از افزایش تولید نیست بلکه به دلیل کاهش تقاضا است.

در روز یکشنبه کف قیمتی میلگرد با افزایش ۱۰۰ تومانی؛ روی نرخ ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام شد. همچنین سقف قیمتی روی نرخ ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان در شرکت فولاد گلستان متوقف شده است. به طور کلی شاهد نه تنها ثبات قیمتی بلکه نزدیک شدن دو نرخ سقف و کف قیمتی هستیم. در بخش نبشی و ناودانی نیز به طور کلی ثبات در قیمت نبشی و قیمت ناودانی موج میزند و یک کارخانه کاهش قیمتی ۵۰ الی ۲۰۰ تومانی را لحاظ کرده است.

بازار تیرآهن در آرامش روز را گذراند و صرفا در دو شاخه از تیرآهن ذوب آهن افزایش و کاهش ۱۰ هزار تومانی را رویت کردیم. در بازار پروفیل برخی مبادی فروش به دلیل مشکلات مالیاتی فروش را متوقف کرده اند. اما به طور کلی شرایط مطلوب است و کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی در قیمت اکثر محصولات موج میزند. البته بعضا برخی کارخانجات نیز ثبات قیمتی را در پیش گرفته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *