تولید بالای فولاد چین سنگ آهن را مجددا بالا کشاند

 روز دوشنبه علی رغم تلاش های دولت چین برای کاهش تولید جهت کاهش آلاینده ها و افزایش هزینه مواد اولیه، قیمت سنگ آهن مجددا بالا رفت. در آوریل تولید فولاد چین 97.9 میلیون تن ثبت شد که که رکورد ماهانه و روزانه جدیدی داشت.


این رشد، آمار تولید ابتدای سال تاکنون را نیز بالا برده 375 میلیون تن کرد که 16 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بالاتر است. کاهش سنگ آهن موجود در بنادر چین برای سومین هفته متوالی از تقاضای بالای آن خبر می دهد.


به گزارش فولاد ایران،  روز گذشته سنگ آهن خلوص 62 درصد با 4.3 درصد رشد 217.77 دلار هر تن سی اف آر چین ثبت شد. قیمت نسبت به جمعه اخیر 7 دلار رشد داشته است. هفته گذشته سنگ آهن خلوص 62 درصد پرنوسان ترین هفته را سپری کرد و اوج 237.57 دلار را روز چهارشنبه ثبت نمود و پس از آن نزولی شد.


در حالی که هفته گذشته بازار سنگ آهن با رشد شدید قیمت روبرو شد دولت چین وارد عمل شد تا بازار را کنترل کند و به فولادسازها دستور داد اجازه اعمال افزایش قیمت ندارند. دولت ممکن است بتواند مداخله کند اما خود درگیر سیاست رونق شهرنشینی است که به فولاد یا سنگ آهن نیاز دارد و مصرف را بالا می برد  و از طرف دیگر تمایل به کنترل آلودگی هوا و قیمت سنگ آهن دارد.


از آنجا که تولید فولاد چین همچنان در حال گسترش است، حاشیه سود فولاد سازان همچنان بالا است و عرضه سنگ آهن وارداتی همچنان محدودیت هایی دارد ، کارشناسان معتقدند که قیمت سنگ آهن می تواند در سه ماهه دوم سال در حدود فعلی باقی بماند، اما به نظر می رسد  بازار به شدت شکننده و بی ثبات باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *