تیرگی روابط چین و استرالیا و سنگ آهن بالای 200 دلار

پس از آن که هفته گذشته چین در آخرین اقدامات اقتصادی خود به دنبال تنش با استرالیا اعلام کرد ” به طور مشخص” همه فعالیت های تحت یک گفتمان اقتصادی استراتژیک با استرالیا را تعلیق می کند، قیمت سنگ آهن هم به سطوح تاریخی جدیدی رسید و خلوص 62 درصد از 200 دلار فراتر رفت. خلوص 65 درصد برزیل هم نزدیک 235 دلار شنیده شد.


مقامات چینی در توجیه این تصمیم اخیر خود اظهار داشتند که اخیرا برخی مقامات دولتی و تجاری استرالیا مجموعه ای از راهکارها برای اختلال و برهم زدن روند طبیعی مبادلات و همکاری بین چین و استرالیا به کار بسته اند.


به گزارش فولاد ایران،  روابط بین این دو کشور ابتدا سال 2018 تیره شد که آن زمان استرالیا اولین کشوری بود که رسما اعلام کرد شرکت هوآوی چین اجازه استفاده از شبکه 5G آن را ندارد. سال گذشته نیز با درخواست استرالیا برای تحقیقات بین المللی در زمینه ریشه های شکل گیری ویروس کرونا این روابط بین دو کشور تیره تر شد.
وزیر بازرگانی استرالیا معتقد است تصمیم این کمیسیون ناامید کننده بوده است، زیرا گفتمان اقتصادی “یک گردهمایی مهم برای استرالیا و چین بود تا از طریق آن به مسائل مربوط به روابط اقتصادی خود بپردازند.”


استرالیا بزرگترین عرضه کننده سنگ آهن جهان است و در حدود دو سوم نیازهای وارداتی چین به این ماده اولیه را پوشش می دهد. چین هم که بزرگترین تولید کننده فولاد دنیاست ، مجموعه ای از مجازات های تجاری را برای کالاهای استرالیایی از نوشیدنی های الکلی تا ذغال سنگ در نظر گرفته است. تجارت سنگ آهن تا کنون در سطح گسترده ای ادامه داشته ، اما تحلیلگران معتقدند چین به دنبال راه های کاهش وابستگی به سنگ آهن استرالیا است. بعید است چین واردات کالاهای استرالیایی را که به شدت به آنها وابسته است، ممنوع کند، زیرا اقتصاد جهانی را تحت تأثیر قرار می دهد. به احتمال زیاد دولت چین اگر بخواهد اقدامی انجام دهد می تواند هزینه های اداری برای واردات کالا از استرالیا را افزایش دهد.


تحلیلگران بسیاری معتقدند سنگ آهن تحت تاثیر این تنش بین دو کشور قرار نمی گیرد چرا که در رابطه با بازار سنگ آهن یک ارتباط و وابستگی دوطرفه بین چین و استرالیا وجود دارد و هر یک بدون دیگری نمی توانند دوام بیاورند. در حال حاضر چین گزینه های جایگزین زیادی برای سنگ آهن استرالیا در دست ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *