افزایش تاریخی قیمت جهانی فولاد سنگ آهن را به بالاترین حد خود رساند

بهبود تقاضای فولاد بازار ماده اولیه اصلی آن سنگ آهن را در ماه های اخیر بالا برده به طوری که هفته گذشته به نزدیکی 194 دلار هم رسید. قیمت سنگ آهن 12 ماه اخیر بیش از دوبرابر شده از 83.4 دلار هر تن خشک سی اف آر در 27 آوریل 2020 به سطوح بالای فعلی رسیده است. از آنجایی که دنیا به کمک بسته های حمایتی سعی دارد از بحران کرونا خارج شود و قیمت سایر فلزات صنعتی نیز رشد قابل ملاحظه ای داشته باید دید روند صعودی قیمت سنگ آهن باز هم ادامه خواهد داشت.

آنچه بازار در حال تجربه کردن است تداوم یک روند بر پایه بهبود تقاضاست که دقیقا یک سال پیش آغاز شد زمانی که چین شاهد رشد سریع فعالیت اقتصادی به دنبال خروج سریع از قرنطینه ها بود که با رشد قیمت فولاد نیز همراه شد.

به گزارش فولاد ایران،  چین بیش از 55 درصد فولاد دنیا را تولید می کتد و بیش از نیمی از سنگ آهن تولیدی جهان را مصرف می نماید.

برای چند ماه، رشد چین با افت تقاضای سایر نقاط دنیا جبران شد چرا که سایر کشورها هنوز درگیر قرنطینه بودند ولی در تابستان تقاضای فولاد دنیا نیز روند بهبود به خود گرفت و این اشتیاق پیشین چین برای سنگ آهن را دو چندان کرد.

در تنها 9 ماه قیمت ورق در امریکا بیش از سه برابر شد و در آلمان و برزیل به بیش از دوبرابر شد. این تراژدی قیمت فولاد نشان می دهد هنوز جا برای رشد بیشتر وجود دارد و کارشناسان معتقدند این روند مدتی ادامه خواهد داشت که تحت تاثیر توسعه زیرساخت ها در سطح دنیاست که بزرگترین آن بسته 2 هزار میلیارد دلاری ریاست جمهوری جدید امریکا برای توسعه زیرساخت هاست.

از طرفی در چین نشانه چندانی  از کند شدن سرعت رشد دیده نمی شود. این کشور در سه ماه نخست امسال، 271 میلیون تن فولاد تولید کرده است که نسبت به سه ماه قبل تغییری نداشت. موجودی های فولادی همچنان کاهش یافته اند ، که نشان دهنده تقاضای بالای داخلی و صادراتی است. در حالی که حاشیه سود  کارخانه ها در سطوح بالای 135 تا 175 دلار در هر تن است.

با این وجود ، در مورد هدف اعلام شده دولت چین برای آرام کردن بازار مسکن نگرانی ها  در حال افزایش است و مقامات نیز اخیراً افزایش قیمت مواد اولیه را به عنوان یک نگرانی مطرح کرده اند ، هرچند اقدام روشنی برای مقابله با آن نیز نداشته اند.

مقاومت قیمت سنگ آهن با محدودیت عرضه ، به ویژه در سه ماه گذشته ، افزایش یافته است ، زیرا هر دو کشور برزیل و استرالیا کاهش تولید فصلی را تجربه کرده اند. شرکت های معدنی استرالیایی ریو تینتو و بی اچ پی به ترتیب 11 و 5 درصد در سه ماهه قبل کاهش تولید داشتند ، در حالی که بزرگترین شرکت برزیلی واله ، 20 درصد افت تولید سنگ آهن را تجربه کرد. انتظار می رود این محدودیت ها در سه ماهه دوم سال کاهش یابد.

در حالی که بازار به طور کلی از رونق بالایی برخوردار است ، اما برخی از بخش های بازار سنگ آهن قدرت ویژه ای از خود نشان داده اند از جمله سنگ آهن فاین خلوص بالای استرالیا و کلوخه و گندله. سیاست های دولت چین با هدف مهار مشکل آلودگی مجدد هوا که در ماه های اخیر مشاهده شده علت اصلی این روند بوده است.

بازار جهانی فولاد دوره عجیب و  خارق العاده ای را سپری می کند و به نظر می رسد که احتمالاً سنگ آهن در کنار روند بازار فولاد چین به حرکت خود ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *