“کنترل تولید فولاد چین سنگ آهن را پایین تر می آورد”

– آخر هفته گذشته پس از آن که دولت چین از فولادسازان خود خواست سال 2021 تولید فولاد خود را کاهش دهند قیمت قراردادهای فیوچرز سنگ آهن در چین حدود 6 درصد افت داشت. سال 2020 قیمت سنگ آهن بیشتر از دوبرابر شد و بین کومودیتی ها بهترین عملکرد را داشت ولی دولت از صنعت فولاد خواسته سال 2021 تولید را کاهش دهند تا از کاهش متوسط قیمت سنگ آهن در سال جاری میلادی اطمینان حاصل نمایند. قیمت قراردادهای فیوچرز سنگ آهن در بورس دالیان سال 2020 حدود 37.8 درصد و در دسامبر به تنهایی 21.5 درصد رشد داشته است.


به گزارش فولاد ایران،  چین به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد دنیا سال 2020 حدود 1.1 میلیارد تن فولاد تولید کرد و بین سال های 2016 تا 2020 حدود 150 میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد سالانه خود کاسته است. کاهش تولید بیشتر می تواند وضعیت عرضه و تقاضای فولاد آن را بهبود بخشد. کنترل منطقی تولید فولاد از حاشیه سود کارخانه ها حمایت می کند و اجازه نمی دهد  افزایش قیمت ها به صنایع زیردست منتقل شود. آخرین قیمت سنگ آهن در بورس دالیان 150.65 دلار ثبت شده که پایین ترین قیمت در سه هفته گذشته بوده است.


قابل ذکر است چین قصد دارد تا سال 2060  انتشار گاز کربن را به صفر برساند. این کشور بزرگترین مصرف کننده انرژی دنیا و تولید کننده گازهای گلخانه ای است و نیمی از زغال سنگ دنیا را استخراج و مصرف می کند و بزرگترین وارد کننده نفت و گاز طبیعی است.  انتقال اقتصاد چین به سمت یک اقتصاد پاک و سبز و عاری از کربن در طی چند دهه می تواند 5.5 هزار میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *