آیا تاخت و تاز سنگ آهن به اتمام رسیده؟

سنگ آهن در بازار جهانی نسبت به سایر فلزات عملکرد قوی تری داشته، قیمت آن تقریباً دو برابر شده و در روز 14 سپتامبر به بالاترین سطح یعنی 130 دلار در تن رسید. اما چه عواملی قیمت این محصول را در سال جاری این گونه رقم زد و آینده این بازار چگونه خواهد بود؟


به گزارش فولاد ایران، نمودار قیمتی سنگ آهن و قراضه، دو ماده اصلی فولاد سازی نشان می دهد که تغییراتی در راه است. نسبت قیمت قراضه وارداتی ترکیه و سنگ آهن وارداتی چین معمولاً در حدود 4 به 1 بوده است. اما از اواخر آوریل، افزایش قیمت قراضه سه برابر کمتر از سنگ آهن بوده. از 5 اکتبر، این نسبت فقط 2.34 به 1 شده که این سؤال را در ذهن ایجاد می کند که آیا قیمت قراضه خیلی کم است یا قیمت سنگ آهن خیلی زیاد؟


عرضه قراضه در اوج شیوع Covid-19 به طور گسترده ای کاهش یافت زیرا تولیدات صنعتی متوقف شد و واحدهای قراضه کارگران کافی نداشتند. اما تقاضای ترکیه همچنان قوی است و قیمت قراضه معمولاً در زمستان که هوای سردتر عرضه را محدود می کند، انعطاف پذیر است.


بسیاری معتقدند سنگ آهن پس از فروکش کردن تقاضای چین، چاره ای جز افت قیمت ندارد. سنگ آهن نسبت به سایر محصولات فولادی جهانی عملکرد بسیار قوی داشته و قیمت آن تقریباً از 80 دلار هر تن در مارچ امسال به بالاترین قیمت 130 دلار در تن طی سپتامبر رسیده است. قیمت این محصول به طور متوسط 73 دلار بیشتر از متوسط قیمت 5 سال اخیر آن شده که با توجه به دوره کند ساخت و ساز در چین به دلیل Covid-19  و سایر مسائل قابل مشاهده در بازار سنگ آهن و فولاد، تعجب برانگیز است.

پیش بینی می شود تقاضای سنگ آهن چین در فصل آخر سال به دو دلیل کاهش یابد. عامل اصلی تقاضاست که سرد شدن هوا در طول زمستان در نیمکره شمالی فعالیت های ساختمانی را محدود می کند و عامل دوم، عرضه است. سه ماهه سوم و چهارم فصل های رونق عرضه سنگ آهن تولیدکنندگان نیمکره جنوبی است. عرضه ریوتینتو استرالیا نسبت به سال گذشته در نیمه اول سال 2020 با رشد 3 درصدی روبرو بوده و قصد دارد تا پایان امسال عرضه 324 تا 334 میلیون تنی خود را تکمیل نماید، هرچند که واله برزیل عرضه خود را به 310 تا 320 میلیون تن به دلیل برنامه ریزی های تعمیر و نگهداری و مشکلات عملیاتی ناشی از Covid-19 کاهش داده است. در همین حال، بی اچ پی و فورتسکیو نیز به ترتیب 45 و 50 درصد برنامه تولید خود را عملی کرده اند که برابر با 280 و 170 میلیون تن تولید در سال جاری بوده است.

در کل، نشان می دهد در ماههای آخر سال 2020 میزان عرضه به چین در سه ماهه آخر افزایش خواهد یافت. این در شرایطی است که با سرد شدن هوا، تولید داخلی چین کاهش می یابد. قیمت سنگ آهن معمولاً در زمستان به دنبال رقابت تولیدکنندگان در فصل سرد چین کمتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *