صرفه جویی ارزی ۱.۵ میلیارد یورویی با بومی سازی ۱۹ هزار قطعه فولادی

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، با بیان اینکه طی ۱۲ سال اخیر ۱.۵ میلیارد یورو در صنعت فولاد بومی سازی شده است، تاکید کرد که هر زمان تحریم ها بیشتر شده، الزام به بومی سازی نیز بیشتر و این الزام به نفع کشور شد.

منبع: ایسنا
امیر خرمی شاد در جلسه کمیته آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو با اشاره به اینکه طی دهه های اخیر، ساخت تجهیزات و بومی سازی در صنایع کشور، رابطه معناداری با درآمدهای ارزی داشته است گفت: هر زمان تحریم ها و فشارها افزایش یافت، درآمدهای ارزی کشور نیز سیر نزولی داشته اما بومی سازی به صورت الزام و نه انتخاب، روند صعودی پیدا کرده است که البته این الزام همیشه به نفع کشور بوده است؛ بطوریکه در صنعت فولاد ایران، شرکت ها و سازندگان با تحقیق و پژوهش، حدود ۱۹ هزار قطعه را بومی سازی کرده اند.
وی افزود: راه اندازی سامانه عرضه و تقاضا قطعات و تجهیزات فولادی، با هدف ایجاد هماهنگی بین سازندگان و نیازمندان قطعات صنعت فولاد صورت گرفته است. پیش از این، ممکن بود شرکتی اقدام به ساخت قطعه مورد نیاز خود کند، درحالی که شرکتی دیگر نیز همان قطعه را تولید می کرد؛ لذا سامانه های مذکور از هدر رفت وقت و هزینه ناشی از دوباره کاری ها جلوگیری می کند و قطعات و تجهیزات ساخته شده به عنوان محصولات ملی ثبت می شوند تا شرکت ها بتوانند از آن ها استفاده کنند.
طبق اعلام ایمیدرو، سند نقشه راه معدن و صنایع معدنی دارای ۷۲ راهبرد است و ایمیدرو مسئول اجرا و پیگیری ۳۳ راهبرد در بخش معدن و صنایع معدنی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *