احتمال ادامه روند افزایشی قیمت سنگ آهن در سال آینده

پیش بینی می شود طوفان کاهش عرضه و افزایش تقاضا که قیمت سنگ آهن را به بیش از 110 دلار در هر تن رسانده، تا سال آینده نیز ادامه یابد. آخرین تحقیقات حاکی از افزایش بیشتر قیمت سنگ آهن به لطف تأثیر عرضه و تقاضا از همه گیر  Covid-19 است.


به گزارش فولاد ایران، برزیل، یکی از بزرگترین تولید کنندگان سنگ آهن در جهان، تولید خود را تحت تأثیر بحران بهداشت عمومی کاهش داده که باعث افت صادرات آن شده است، در حالی که چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده، واردات سنگ آهن خود را به دنبال محرک اقتصادی دولت افزایش داده است.


طبق پیش بینی ها، سود خالص 9.1 میلیارد دلاری شرکت بی اچ پی در ماه آگوست کاهش قیمت نفت و مس را جبران می کند.  پیش بینی می شود فورتسکیو نیز با 50 درصد افزایش در سود خالص، رقم 4.7 میلیارد دلار در ماه آگوست را به ثبت برساند.


کارشناسان پیش بینی می کنند با بازگشت برزیل به بازار و افت تقاضای چین، قیمت سنگ آهن روند کاهشی داشته و به 80 دلار در تن تا پایان امسال بازگردد و بعد از آن در رقم 70 دلار در تن یا کمتر باقی بماند. اما تحقق این پیش بینی با توجه به دیدگاه بانک ها در مورد احتمال افزایش تقاضای فولاد در بازارهای دنیا با تردید همراه است.


سیتی گروپ معتقد است اگر کشورها همانگونه که پس از بحران مالی گذشته توانستند پس از یک سال روند تقاضای فولاد را بهبود بخشند، پس از بحران فعلی نیز بتوانند بازار فولاد را بازیابی کنند، تقاضای سنگ آهن نیز همچنان صعودی خواهد ماند. جی پی مورگان نیز در تایید سیتی گروپ، میانگین قیمت سنگ آهن برای سال آینده را 100 دلار در تن پیش بینی می کند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *