صدور 15 میلیون تن مازاد فولاد به ورود 6 تا 7 میلیارد دلار ارز می انجامد/ در صادرات فولاد راحت تر می توان تحریم ها را دور زد

بحران ارزی که کشور امروز با آن رو به روست به سود تولیدکنندگان فولاد تمام شده، چون وزارت صمت برای کمک به تامین ارز موردنیاز کشور موانع پیش روی صادرات فولاد را برداشته تا حجم چشمگیر مازاد فولادی که در کشور وجود دارد، منبع تامین ارز شود.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا در یک ماه گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت موانع صادرات محصولات فولادی را یکی پس از دیگری برطرف کرده است. ابتدا شرکت های تولیدکننده لوله و پروفیل را از نظارت معاون معدنی و صنایع معدنی وزارتخانه بر صادرات معاف کرد و پس از آن تولیدکنندگان، بیلت و بلوم و تولیدکنندگان مقاطع طویل از محدودیت یاد شده معاف شدند. رفع این محدودیت ها که وزارت صمت در سال گذشته با تاکید زیادی آنها را وضع کرده بود، روزگار خوشی را برای تولیدکنندگان محصولات کشور رقم می زند.
«سیدرضا شهرستانی»، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور، در تشریح بیشتر این موضوع به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا گفت: در حال حاضر که وضعیت ارزی کشور نا به سامان است و قیمت دلار به صورت افسار گسیخته افزایش پیدا می کند، کشور نیاز به ارز دارد. در چنین شرایطی فولاد و محصولات زنجیره فولاد می تواند محل خوبی برای ورود ارز به کشور باشد، ارزی که پیش از این با فروش نفت تامین می شد.
او افزود: در حالی که امیدواریم تولید شمش فولاد کشور امسال به 30 میلیون تن برسد و میزان مصرف داخل 15 میلیون تن است، صدور 15 میلیون تن باقی مانده می تواند، به ورود 6تا 7 میلیارد دلار ارز به کشور بینجامد.
او ادامه داد: مزیت دیگری صادرات فولاد این است که خریداران خارجی، محصولات پتروشیمی را به طور معمول از دولت ها می خرند در حالی که محصولات فولادی را از تاجران می خرند و در خرید از تاجران، راحت تر می توانند تحریم ها را دور بزنند.
شهرستانی تصریح کرد : آنچه در این مجال ذکر آن اهمیت دارد این است که محصولات بالا دست زنجیره ارزان تر از محصولات پایین دست به بازارهای خارجی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *