“بازار میلگرد سکه شد”

برخلاف روند قیمتی در زمینه شمش، از آنجا که بازار داخل از محصولات طویل فولادی همچون میلگرد اشباع است نمی توان برای این محصول پیش بینی افزایش قیمت داشت.

 بهای هر کیلوگرم میلگرد در بازار تهران به ۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده که بالاترین رشد قیمت ها در تاریخ این بازار است. تا پیش از این روند های افزایشی بازار در رکورد های قیمتی؛ با شتاب بالایی همراه بوده، ولی این بار رشد آرام و مستمر نرخ ها را شاهد هستیم که روندی جدید در این بازار به شمار می رود و به باور کارشناسان این روند احتمال استمرار رشد نرخ را تقویت می کند آن هم در شرایطی که روند صعودی قیمت ها در ساعات پایانی دیروز شتاب گرفته است.
تایید نشدن معاملات شمش فولاد بورس کالا در روز یکشنبه ۲۵ خرداد اگرچه همچون سرعت گیر عمل کرده و مانع افزایش هیجانی و فوران آتش فشان قیمت میلگرد شده، ولی فعالان بازار می گویند رکود تقاضا، از قبل سنگین تر شده است.
به نظر می رسد خروجی این روند های متناقض در بازار، افزایش قیمت ها بوده است. در حال حاضر بهای شمش و نرخ ارز؛ بازیگر اصلی بازار میلگرد هستند و از آنجا که این روز ها بازار شاهد رشد نرخ دلار آزاد بوده رکود در بازار میلگرد استمرار پیدا نخواهد کرد یعنی احتمال ورود تقاضای جدید به بازار را باید در نظر گرفت.قیمت ۷ هزار و ۲۰۰ تومانی برای هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد خود یکی از رکورد های قیمتی در سال های اخیر به شمار می رود آن هم در شرایطی که هفته های قبل، بازار قیمت هایی شبیه به این نرخ را تجربه کرده بود.
تجربه نشان داده بازار فولاد به رکوردشکنی های قیمتی چندان خوش بین نیست و هرگاه رکورد قیمتی جدیدی در بازار ایجاد شده، تغییر فاز قیمتی را نیز شاهد بوده ایم. البته جریان قیمتی فعلی با دوره های پیشین متفاوت است و اگر شاهد استمرار رشد قیمت آزاد و نیمایی ارز باشیم، هیچ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *