“افزایش قیمت سنگ آهن به دنبال تعطیلی واله”

پایگاه خبری فولاد ایران – پس از اینکه شرکت ايتابیرای واله، دومین تأمین کننده سنگ آهن برزیل به دلیل بیماری کرونا اعلام تعطیلی کرد، نگرانی های عرضه، قیمت معاملات آتی سنگ آهن چین در روز دوشنبه را به بیشترین افزایش از جولای 2019 کشاند. بعد از اینکه تست کرونای 188 کارگر این شرکت مثبت اعلام شد، یک قاضی برزیلی فعالیت بیش از 10 درصد از معادن سنگ آهن این شرکت را تعطیل کرد.


به گزارش فولاد ایران، معاملات آتی سنگ آهن در بورس کالای دالیان چین با افزایش 7.6 درصدی به 798 یوان (112.74 دلار) در هر تن رسید که بیشترین درصد تغییر از تاریخ 9 ژوئیه 2019 است. این معاملات با 5.5 درصد افزایش در قیمت 783 یوان در هر تن بسته شد.


همچنین قیمت ها در روز دوشنبه در سنگاپور به 103 دلار در هر تن افزایش یافت که بالاترین میزان از آگوست 2019 است.


قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی شمال چین با 4.93 دلار افزایش به 105.67 دلار در هر تن رسید.


تعطیلی واله تا زمان تصمیم نهایی دادگاه یا تا زمانی که این شرکت رضایت بازرسان در مورد اقدامات کنترل بهداشتی را برآورده سازد، همچنان ادامه دارد. واله ضمن تایید راه اندازی مجدد تولید سنگ آهن اظهار کرد پیش بینی تولید ماهانه خود را در ایتابیرا با 2.7 میلیون تن برای ماه های آینده حفظ می کند. اما طبق گفته یک کارشناس اقتصادی، اگر این تعطیلی ادامه داشته باشد، اختلالات عرضه سنگ آهن می تواند بزرگتر از سال گذشته پس از فاجعه سد برومادینیو باشد. وی افزود: “ما هم اکنون، علی رغم نزدیک شدن به فصل بارانی، هیچ نشانه ای از ضعف تقاضا نمی بینیم.”


در بورس اوراق بهادار شانگهای، قیمت میلگرد برای تحویل در ماه اکتبر با 0.4درصد افزایش در قیمت 3.616 یوان در هر تن معامله شد. قیمت رول ورق گرم نیز 1.1 درصد افزایش یافت و به 3.542 یوان در هر تن رسید.


تایلر برود، تحلیلگر بازار سرمایه گفت: “این تعطیلی ها، چشم انداز ما برای مازاد تولید سنگ آهن جهانی را تغییر نمی دهد اگرچه می تواند نگرانی های ساختاری در مورد تولید برزیل را تقویت کند.”  Covid-19 در آمریکای لاتین غوغا می کند و اکنون برزیل از نظر تعداد مبتلایان در رده دوم بعد از ایالات متحده قرار دارد.


ایتابیرا اولین سایت معدنی واله است و این شهر یکی از ده شهری است که از سقوط سد برومادینیو آسیب دیده و هنوز در انتظار کمک های مالی واله می باشد. شرکت واله در ماه آوریل تولید خود را بین 310 تا 330 میلیون تن کاهش داد. پیش بینی زیان ناشی از Covid-19 نیز بالغ بر 15 میلیون تن برآورد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *