افزایش ۴۲ درصدی صادرات فولاد در سال 98 افزایش ۴۲ درصدی صادرات فولاد در سال 98

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بر پایه جداول آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران حاکی است، صادرات شمش در قالب بیلت و بلوم در ۱۱ ماهه سال گذشته به چهار میلیون و ۴۴۱ هزار تن رسید؛ که در مقایسه با دو میلیون و ۹۳۰ هزار تن عملکرد ۱۱ ماهه سال ۹۷ (منتهی به بهمن)، ۵۲ درصد افزایش دارد.

همچنین اسلب صادراتی در دوره این گزارش بالغ بر یک میلیون و ۹۱۰ هزار تن بود که در مقایسه با یک میلیون و ۵۵۴ هزار تن عملکرد ۱۱ ماهه سال ۹۷، رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد.

مجموع تولیدات فولاد صادراتی در ۱۱ ماهه پارسال (منتهی به بهمن) سه میلیون و ۲۷۵ هزار تن بود و نسبت به دو میلیون و ۶۱۲ هزار تن عملکرد ۱۱ ماهه سال ۹۷، افزایش ۲۵ درصدی یافت.

سهم مقاطع تخت فولادی (ورق گرم، سرد، پوشش‌دار) از مجموع صادرات تولیدات فولادی ۷۷۷ هزار تن در ۱۱ ماهه پارسال ثبت شد که در مقایسه با ۷۶۲ هزار تن عملکرد دوره مشابه در سال ۹۷، رشد ۲ درصدی دارد.

مجموع مقاطع طویل فولاد (تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی و سایر مقاطع) صادراتی هم در ۱۱ ماهه سال ۹۸، دو میلیون و ۴۹۸ هزار تن ثبت شد و در مقایسه با یک میلیون و ۸۵۰ هزار تن عملکرد سال ۹۷، رشد ۳۵ درصدی را نشان می‌دهد.

بر اساس جداول مورد بررسی، رشد ۴۲ درصدی صادرات فولاد طی ۱۱ ماهه در حالی محقق شد که واردات شمش فولادی با کاهش ۸۹ درصدی روبرو شد.

کاهش ۸۹ درصدی واردات شمش

برپایه بررسی داده‌های انجمن مزبور، میزان واردات شمش فولادی در ۱۱ ماهه پارسال به رقم سه هزار تن رسید و در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۷ که ۲۸ هزار تن بود، ۸۹ درصد کاهش یافت.

همچنین تولیدات فولاد وارداتی هم در ۱۱ ماهه ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال ماقبل، با ۵۴ درصد افت به سطح ۴۴۵ هزار تن رسید؛ درحالی که دوره پیش از آن ۹۶۲ هزار تن بود.

علاوه براین سهم مقاطع تخت فولادی وارداتی با کاهش ۵۳ درصدی در مقایسه با ۱۱ ماهه سال ۹۷، به رقم ۳۹۲ هزار تن رسید.

این آمار نشان می‌دهد که مقاطع طویل فولادی هم با افت ۵۷ درصدی در سال گذشته نسبت به ۱۱ ماهه ۹۷ برابر با ۵۳ هزار تن شد.

رشد ۱۰ درصدی تولید

کل تولید شمش فولادی هم در ۱۱ ماهه پارسال به میزان ۲۴ میلیون و ۹۳۷ هزار تن بود و در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷، افزایش ۱۰ درصدی دارد.

تولید شمش فولادی در ۱۱ ماهه سال ۹۷، به رقم ۲۲ میلیون و ۶۹۶ هزار تن رسید.

همچنین کل تولیدات فولادی (مجموع مقاطع طویل و تخت ) با رشد ۵ درصدی در مقایسه با ۱۱ ماهه سال ۹۷ به سطح ۱۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تن رسید.

بر اساس گزارشی ایرنا، ایران اکنون در بین ۱۰ فولادساز شاخص جهان جای گرفته و انتظار می‌رود در افق ۱۴۰۴ با دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد در جایگاه هفتم جهانی جای گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *