بررسی چالش های صنعت فولاد در سال 1404

اخبار فلزات: در هشتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد با نگاهی به بازار ، چالش های رسیدن به تولید 55میلیون تن فولاد در افق 1404 و حفظ این میزان تولید بررسی شد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، در این همایش بهرام سبحانی، مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه به بررسی چالش های صنعت فولاد در راستای دستیابی به تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 پرداخت.
سبحانی عمده چالش های پیش روی صنعت فولاد در سال 1404 را مازاد ظرفیت تولید، نحوه صادرات، استفاده از تکنولوژی جدید، ظرفیت بهینه، ارتقای بهره وری(مواد، نیروی انسانی، انرژی) و مکان یابی عنوان کرد.

وی افزود: مکان یابی، مورد بسیار مهمی است و اگر بخواهیم نگاه صادرات محور داشته باشیم باید به سمت آبهای آزاد و دسترسی به بازارهای جهانی حرکت کنیم. درحال حاضر یکی از مشکلات این حوزه پراکندگی بخش های مختلف صنعت فولاد است.

بهرام شکوری،رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران نیز در این همایش گفت: چالش های تداوم تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404 را می توان اکتشاف سنگ آهن، زیرساخت آب و زیرساخت حمل و نقل نام برد.

وی اظهار کرد: اگر به ذخایر فعلی سنگ آهن برای تولید فولاد اکتفا کنیم در سال 1404 فقط برای 10 سال بعد سنگ آهن خواهیم داشت.

شکوری در ادامه گفت: راهکارهای حل چالش تامین مواد اولیه را می توان از طریق قراردادن کارخانه های فولاد در کنار آبهای آزاد برای دسترسی به منظور واردات سنگ آهن و نیز رشد سالانه 2.5 درصدی در بخش اکتشاف برطرف کرد.

وی ضرورت رشد سالیانه 23.5 درصدی در بخش حمل و نقل برای رسیدن به اهداف چشم انداز 1404 در تولید فولاد را خاطر نشان کرد و یکی از راه های رسیدن به این هدف را ایجاد جذابیت در بخش حمل و نقل به منظور جذب سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی عنوان کرد تا از این طریق رشد این حوزه نیز فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *