تابلوی ایست مقابل کاهش تعرفه‌های واردات فولاد

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به کاهش تعرفه واردات برخی اقلام فولادی که اخیرا رخ داد، گفت: این کاهش تعرفه فعلا مشمول دو قلم کالای فولادی شده است ولی نباید به دیگر موارد تسری پیدا کند.

تابلوی ایست مقابل کاهش تعرفه‌های واردات فولاد

سرویس کسب‌وکار –محمود اسلامیان با بیان اینکه فولاد یکی از مزیت‌های صنعتی و اقتصاد ایران است، اظهار کرد: سابقه تولید فولاد در ایران به ۵۰ دهه می‌رسد و ایران اولین کشور در منطقه بود که کارخانه تولید فولاد راه‌اندازی کرد. همچنین مزیت‌هایی مانند ذخایر مناسب سنگ آهن، زغال‌سنگ و گاز طبیعی از جمله مواردی است که صنعت فولاد را به عنوان یک نقطه قوت برای صنایع معدنی در اقتصاد کشور مطرح می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به روند تولید فولاد کشور افزود: اکنون با تدابیری که اندیشیده شده، روند معیوب دولت گذشته رو به اصلاح است، چرا که در دولت پیش اتفاق‌هایی افتاد که چندان خوشایند نبود که از جمله آنها می‌توان به بردن واحدهای فولادی به مناطق بدون آب اشاره کرد. در حالی که امروز امید داریم تولید فولاد در کشور از مرز ۲۰ میلیون تن عبور کنند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به موضوع کاهش تعرفه واردات برخی محصولات فولادی اظهار کرد: امروز در دنیا بسیاری از کشورها به سمت حمایت از صنایع فولادی رفته‌اند که از جمله آنها می‌توان به کشورهای اروپایی و آمریکا اشاره کرد؛ به طوری که حتی صراحتا رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود به حمایت از این صنعت اشاره کرده است.

وی ضمن اشاره به اینکه حتی اروپا برای فولاد مبارکه امسال به ازای هر تن واردات برای کشورهای واردکننده ۵۷ دلار جریمه قرار داده است، ادامه داد: امروز در بازار جهانی، چین تولید فولاد را از ۱۰۰ میلیون تن در سال های گذشته به نزدیک ۸۰۰ میلیون تن رسانده است و با کنترل مصنوعی ارز در کشورش امتیازات صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد در نظر گرفته است که این موضوع می‌تواند برای همه کشورهای تولید کننده فولاد یک تهدید به شمار برود.

اسلامی اظهار کرد: اکنون تعرفه فولاد به نظر منطقی می‌رسد، چرا که میانگین تعرفه واردات محصولات فولادی ۲۰ درصد است که نسبت به نرخ تعرفه بقیه کالاها، مناسب تر است ولی کاهش تعرفه ای که اخیراً برای دو قلم کالای فولادی تا ۱۰ درصد رخ داده است نباید به عنوان یک روال برای مابقی موارد نیز اعمال شود؛ چرا که قطعا تولیدکنندگان داخلی متضرر خواهند شد و از سوی واردات مورد تهدید قرار می‌گیرند.

رئیس انجمن فولاد ایران با اشاره به تاثیر نرخ دلار و موضوع واردات و صادرات محصولات فولادی تصریح کرد: در ایران نرخ ارز همراه با نرخ تورم تغییر نمی کند که البته دولت برای این موضوع توجیهات قابل دفاعی دارد که از جمله آن تاثیرگذاری نرخ ارز در زندگی روزمره مردم است. اما اگر ارز همراه با تورم تغییر می کرد شاید محصولات فولادی اصلا نیازی به تعرفه‌گذاری نداشتند بلکه به شکل حقیقی قیمت‌گذاری می‌شدند و کارخانه‌ها می‌توانستند با مزیت‌های صادراتی اقدام به تولید کنند.

 

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *