افزایش صادرات محصولات فولادی ایران به لطف رقابتی بودن قیمت ها

ورقه های فولادی تولید ایران به دلیل قیمت رقابتی ای که در مقایسه با سایر عرضه کنندگان دارد، به آهستگی در حال گسترش حضور خود در بازار جهانی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری متال بولتین، ورقه های فولادی تولید ایران به دلیل قیمت رقابتی ای که در مقایسه با سایر عرضه کنندگان دارد، به آهستگی در حال گسترش حضور خود در بازار جهانی است.

آمارهای اتحادیه تولید کنندگان فولاد ایران که نیمی از کل عرضه فولاد نیمه فرآوری شده کشور را بر عهده دارد حاکی است، در نیمه نخست سال جاری شمسی، صادرات ورقه های فولادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 25 درصد رشد به 1.60 میلیون تن رسیده است.

اما ایران قصد دارد از این رقم نیز فراتر برود و در طی 1 ماهه منتهی به 21 مارس 2018، 5.30 میلیون تن محصولات فولادی نیمه فرآوری شده صادر نماید که 42 درصد نسبت به صادرات 3.74 میلیون تنی ایران افزایش خواهد داشت.

انتظار می رود ورقه های فولادی حدود 60 تا 70 درصد از صادرات محصولات فولادی نیمه فرآوری شده ایران را به خود اختصاص دهد.

در اوایل ماه نوامر، ورقه های فولادی ایران با قیمت 460 تا 465 دلار در هر تن برای تحویل بر روی عرشه به مشتریان خارجی پیشنهاد شد.

گزارش شده که در آن زمان یک محموله 20 هزار تنی از طریق یک تاجر به قیمت 480 دلار به تایلند فروخته شده که شامل هزینه حمل نیز بوده است. با توجه به هزینه 25 تا 30 دلاری حمل هر تن محموله فولادی، این رقم معادل 450 تا 455 دلار در هر تن است.

در همان زمان، یک محموله که از بنادر شرق دور روسیه ارسال شده بود در جنوب شرق آسیا به قیمتی اندکی زیر 500 دلار فروخته شده است که شامل هزینه حمل نیز می شده است.

در عین حال، در بازار دریای سیاه، قیمت ورقه های فولادی تولیدی مشترک المنافع کشورهای مستقل برای تحویل بر روی عرشه 470 تا 475 دلار در هر تن بوده است.

قیمت پایین و رقابتی محصولات فولادی ایران را می توان به عوامل مختلفی از جمله منابع طبیعی ارزان و کاهش تقاضای داخلی برای این محصول نسبت داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *