رشد 40 درصدی صادرات فولاد

ه گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمد شریعتمداری صبح امروز در مراسم افتتاح کارخانه فولاد میانه اظهار داشت: در دولت یازدهم پیشرفت‌های خوبی در عرصه فولاد به‌دست آمد که از 23 میلیون تن تولید فولاد خام در سال 92 به حدود 31 میلیون تن در پایان سال 95 رسیدیم.

وی تاکید کرد : صادرات فولاد از جمله برنامه‌های مهم دولت دوازدهم است و این در حالی است که میزان صادرات فولاد در 5 ماهه اول 96 نسبت به 5 ماهه اول 95 بیش از 40 درصد رشد داشت که این نویدی برای صنعت فولاد کشور است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: تلاش می‌کنیم با استفاده از تمامی فرصت‌های موجود مانند دسترسی به آب‌های آزاد و موقعیت جغرافیایی و با کیفی کردن محصولات و افزایش رقابت‌پذیری، حرف‌های جدیدی در این عرصه بزنیم که از سال 96 این مهم را در دستور کار قرار دادیم.

شریعتمداری یادآور شد: شاخص رشد صنعت فولاد متناسب با شاخص توسعه‌یافتگی کشور به‌شمار می‌آید و یکی از صنایع مادر کشور ما نیز با توجه به پتانسیل‌های موجود همین صنعت فولاد است و در این زمینه ستاد عالی برای پیگیری مشکلات حوزه فولاد کشور تشکیل دادیم تا تمام طرح‌های فولاد کشور را به دقت و شبانه‌روز رصد کنند.

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت با بیان اینکه بیش از 150 میلیون تن سنگ‌آهن برای اجرای طرح‌های هدف نیاز داریم، اضافه کرد‌:  فعالیت‌های گسترده‌ای را در حوزه اکتشاف برای رسیدن به سنگ‌آهن در حد کلاس جهانی آغاز کردیم و استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا در تحقق اهداف حوزه معادن ضروری است.

شریعتمداری ادامه داد: بر اساس گزارش منتشرشده از سوی انجمن جهانی فولاد در سال 2017 نسبت به سال قبل از آن حدود  10 درصد رشد تولید فولاد داشتیم در حالی که همین رشد تولید در کشورهای پیشرفته از یک درصد افزایش پیدا نکرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تلاش دولت یازدهم برای برقراری توازن در چرخه فولاد یادآور شد: از سال‌های 92 تا 96 بیشترین تلاش برای تامین توازن در چرخه فولاد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد که در همین راستا سطح فعالیت‌های گندله‌سازی با حمایت دولت تا 90 درصد افزایش یافت و سطح فعالیت‌های نورد از 26 درصد رشد تجاوز نکرد تا توازن منطقی در تولید به دست آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *