17 شرکت کرمانی در جمع 500 غول اقتصاد ایران

مهدی نعمت الهی: در نوزدهمین سال رتبه بندی شرکت های ایرانی از سوی سازمان مدیریت صنعتی کشور،17 شرکت کرمانی در فهرست 500 غول اقتصاد ایران جای گرفتند و رتبه ششم را برای کرمان به ارمغان آوردند. این شرکت ها بر اساس اطلاعات سال مالی 94 و با احتساب میزان فروش، طبقه بندی شده اند و نمادی از غول های اقتصادی کشور هستند. براساس اعلام سازمان مدیریت صنعتی ، حجم فروش صد شرکت اول این فهرست در سال 94 که شرکت ملی مس، گل گهر سیرجان و مجموعه میدکو هم در آن حضور دارند پیش از 560 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل 4/0 درصد افزایش نشان می دهد . هر چند متولیان این رتبه بندی تاکید می کنند که در اقتصاد ایران، مشابه سایر کشورهای در حال توسعه، قیمت‌ها و فروش، منعکس کننده همه واقعیت های اقتصادی نیست. براساس اظهار نظر مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ایران، به 29 شاخص این رده بندی در سال 94، چهار شاخص جدید بهره وری کل، بهره وری کل عوامل، بهره وری نیروی انسانی و بهره وری سرمایه نیز افزوده شده است. براساس این گزارش، در مجموع شاخص «رشد فروش» شرکت ها در سال 94 در مقایسه با سال پیش از آن ، افت زیادی داشته است.گزارش «اقتصاد کرمان» می افزاید: از میان شرکت‌های کرمانی شرکت راهسازی و ساختمانی 115 در جمع 4 شرکت برتر از نظر میزان رشد سریع در بین صد شرکت پنجم فهرست 500 شرکت برتر ایران قرار گرفته است که می تواند نماد و نشانه ای از ظرفیت های استان کرمان در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی قلمداد شود.
براساس این گزارش ، در جدول رده بندی سهم استان‌ها از 500 شرکت برتر ایران بر مبنای محل اصلی شرکت ، استان کرمان بدون احتساب شرکت مس و هلدینگ میدکو با 17 شرکت در رتبه ششم قرار گرفته است،این در حالی است که مقر اصلی فعالیت شرکت های مس و میدکو نیز در استان کرمان واقع است. گزارش اقتصاد کرمان می افزاید: 3 مجموعه شرکت ملی صنایع مس ایران ، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت مادر تخصصی میدکو به ترتیب در رتبه های 40، 59 و 99 فهرست صد شرکت اول رتبه بندی شرکت های برتر ایران قرار دارند. براساس این گزارش، فروش سال 94 شرکت مس 36 هزار و 542 میلیارد ، فروش شرکت گل گهر در همین سال 27 هزار و 257 میلیارد و شرکت میدکو 11 هزار و پانصد و هشتاد و نه میلیارد ریال بوده است. در فهرست صد شرکت دوم شرکت های برتر ایران نیز نام شرکت های کرمانی سرمایه گذاری مس سرچشمه، گروه صنعتی بارز ، مجتمع جهان فولاد سیرجان و شرکت سرمایه گذاری و توسعه گل گهر به چشم می خورد که به ترتیب در رتبه های 114، 121، 181 و 189 این فهرست جای گرفته اند . میزان فروش سال 94 این شرکت کرمانی در محدوده 2 هزار و 993 میلیارد ریال تا 7 هزار و 951 ریال قرار دارد.در لیست صد شرکت سوم فهرست برترین های ایران هم تنها «سیمان کرمان» با مالکیت دولتی قرار دارد که رتبه 280 را از آن خود کرده است . فروش سال 94 سیمان کرمان یکهزار و 205 میلیارد ریال بوده است .
به گزارش «اقتصاد کرمان »پنج شرکت کرمانی دیگر نیز در جمع صد شرکت چهارم لیست پنج شرکت کرمانی دیگر نیز در جمع صد شرکت چهارم لیست 500 شرکت برتر ایران قرار گرفته اند. این شرکت ها ، مخابرات کرمان ، سیمان ممتازان،گهر انرژی سیرجان ، تولید برق ماه تاب کهنوج و گهر ترابر سیرجان هستند.
مخابرات کرمان با افزایش فروش خود نسبت به سال 93 ، در سال 94 ،973 میلیارد ریال فروش داشته است . سیمان ممتازان با کاهش میزان فروش نسبت به سال 93،در سال گذشته ،943 میلیارد ریال فروش داشته است . گهر انرژی سیرجان هم با کاهش فروش در سال 94 روبرو بوده است . از این فهرست ، 2 شرکت تولید برق کهنوج و گهر ترابر با افزاش فروش در سال 94 نسبت به سال 93 روبرو بوده اند و در مجموع 5 شرکت کرمانی فهرست صد شرکت چهارم برترین های ایران در رده های 314، 321، 332 ،363 و 392 جا خوش کرده اند . گزارش «اقتصاد کرمان» می افزاید: مجموعاً 6 شرکت کرمانی هم به لیست صد شرکت پنجم این فهرست پانصد موردی راه یافته اند که شامل شرکت راهسازی و ساختمانی 115، فرآوران زغالسنگ پابدانا ، حمل و نقل راهوار مس ،همگامان مس ، آریانا ران سرچشمه و ارفع سازان کرمان هستند .
شرکت راهسازی و ساختمانی 115 با افزایش فروش در سال 94 نسبت به سال 93 در صدر این فهرست قرار گرفته است . از این شش شرکت ، تنها شرکت فرآوران زغالسنگ پابدانا با کاهش فروش در 94 نسبت به 93 روبرو بوده و مابقی آنها از افزایش فروش برخوردار بوده اند.
گزارش اقتصاد کرمان می افزاید از مجموع شرکت های کرمانی حاضر در فهرست 500 شرکت برتر ایران ، شرکت سیمان کرمان ، مالکیت دولتی ، شرکتهای لاستیک بارز و مخابرات کرمان و ارفع سازان ، مالکیت عمومی و مابقی این لیست ، مالکیت خصوصی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *