درخشش فلزات در بازارهای جهانی

يكي از روش‌هاي پيش‌بيني قيمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در این صفحه روندهاي قيمتي بازارهای مهم ایران و جهان به نمايش گذاشته شده‌اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت‌ها براساس شواهد موجود پيش‌بيني شده‌اند.

بازار سهام

سیگنال‌های مثبت قیمت‌های جهانی

شاخص کل بورس با رشد هفتگی 2/ 0 درصدی همراه شد. با وجود سیگنال‌های مثبت با رشد قیمت جهانی کالاها، شرایط احتیاطی میان معامله‌گران افت 22 درصدی ارزش معاملات را نسبت به 3 هفته ابتدایی مرداد رقم زد و میانگین نوسانات شاخص را به 1/ 0 درصد رساند. افت موجودی روی بورس فلزات لندن (LME) به کمترین سطح از دسامبر 2008 و کاهش تولیدات روی چین در جولای به کمترین سطح در 3سال اخیر، روی را به سقف10‌ساله( 3147 دلار) رساند. همچنین کاهش موجودی مس به سقف 3‌ساله (6580 دلار) و قیمت آلومینیوم نیز به بالاترین سطح از سپتامبر 2014 رسید. افت شاخص دلار نیز عامل حمایت از کالاها شد. اما شناسایی سود میان معامله‌گران تا حدی اصلاح قیمت‌ها را در روز جمعه رقم زد. همچنان پایداری رشد قیمت‌ها، کاهش ریسک‌های سیاسی و ورود نقدینگی جدید به بورس می‌تواند از شاخص حمایت کند.

درخشش فلزات در بازارهای جهانی

بازار ارز

حرکت آرام دلار در مسیر صعودی

هر دلار آمریکا با رشد هفتگی 2/ 0 درصدی به نرخ 3816 تومان معامله شد. پس از رشد 10 تومانی دلار در 4 روز متوالی، تقویت احتیاط نزدیک سطح 3820 تومانی روز پنج‌شنبه افت 3 تومانی دلار را رقم زد. همچنین با بازگشت طلا به مسیر صعودی، کاهش تقاضای دلار از سوی معامله‌گران سکه نیز بر دلار فشار آورد. پس از رسیدن دلار به 3832 تومان در 12 مرداد، افزایش عرضه از سوی صرافی بانک‌ها در کنار فشار فروش معامله‌گران نوسان دلار به زیر سطح 3810 تومانی را رقم زد. اما در هفته اخیر شناسایی کف و افزایش تحرکات معامله‌گران فردایی دلار را مجددا بالاتر از سطح مزبور قرار داد. بنابراین رشد دلار در روزهای اخیر، با وجود کاهش تقاضا به صورت سنتی در پایان ماه در کنار حمایت عوامل بنیادین، افت قابل توجه نرخ دلار را دور از انتظار کرده است.

درخشش فلزات در بازارهای جهانی

بازار سکه

سیگنال طلا به سکه

هر سکه طرح جدید پس از 3 هفته رشد متوالی، با افت 7/ 0 درصدی همراه شد. با وجود رشد نرخ دلار تا سطح 3819 تومانی (روز چهارشنبه) ناامیدی معامله‌گران از اونس طلای جهانی در کنار شناسایی سود پس از رشد قیمت سکه تا سقف یک میلیون و 227هزار تومان فشار بر سکه را تشدید کرد. روز پنج‌شنبه اما با وجود افت 3تومانی نرخ دلار، بازگشت طلای جهانی به مسیر صعودی، رشد 3 هزار تومانی قیمت سکه را رقم زد. در بازار طلای جهانی با تشدید فشار بر شاخص دلار و تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک با فضای داخلی واشنگتن و حمله تروریستی بارسلونا روز جمعه اونس طلا تا نزدیک سقف 1300 دلاری رشد داشت. امری که می‌تواند از قیمت سکه روز شنبه حمایت کند. اما فضای احتیاط در بازار ارز، می‌تواند کم‌واکنشی سکه به رشد طلا را رقم بزند.

درخشش فلزات در بازارهای جهانی

بازار طلای جهانی

طلا در مرز 1300 دلاری

دیروز ساعت 16 هر اونس طلای جهانی به قیمت 1295 دلار معامله شد. افت شاخص دلار و تقویت ریسک‌گریزی با حملات تروریستی بارسلونا در کنار تنش‌های داخلی واشنگتن طلا را به کانال 1300 دلاری نزدیک کرد. در روزهای اخیر انتشار صورتجلسه نشست اخیر فدرال رزرو با تقویت تردیدها نسبت به افزایش نرخ بهره آمریکا عامل فشار بر شاخص دلار شد. در این نشست اکثریت نمایندگان به زمانبر بودن نزدیک شدن نرخ تورم به هدف 2 درصدی فدرال رزرو اشاره کرده بودند، بنابراین احتمال یک‌بار دیگر افزایش نرخ بهره در سال جاری به 50 درصد کاهش یافته است. همچنان تشدید تنش‌های سیاسی واشنگتن و تقویت تردیدها نسبت به اجرایی شدن سیاست‌های مالی ترامپ و تنش‌های ژئوپلیتیک روز گذشته شاخص S&P500 را با بیشترین افت روزانه در سال گذشته مواجه کرد. همچنان مقاومت سقف 1300 دلاری در برابر طلا محتمل است.

درخشش فلزات در بازارهای جهانی

بازار اوراق مسکن

توقف روند صعودی «تسه»ها

اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) پس از دو هفته صعود، با افت 04/ 0 درصدی مواجه شدند. پس از رشد 6/ 3 درصدی قیمت اوراق مسکن از نیمه دوم مرداد، در هفته اخیر شاهد حرکت کم‌نوسان «تسه»ها نزدیک سطح 80 هزار تومانی بودیم. با اینکه در برخی روزها قیمت «تسه»های جدیدتر بالاتر از سطح مزبور قرار گرفت، همچنان سطح مزبور در مقابل رشد قیمت «تسه»ها مقاومت می‌کند. با توجه به رابطه مستقیم قیمت و نرخ سود، نرخ سود واقعی وام در سطح 22 درصد قرار گرفته است. کند شدن شتاب رشد تقاضای مسکن نسبت به تابستان سال گذشته، روند کم‌نوسان «تسه»ها را بر خلاف رشد 12 درصدی «تسه»ها در ماه‌های تیر و مرداد سال گذشته، به همراه داشته است. تنوع در انواع وام‌های ارائه‌شده از جمله صندوق یکم بانک مسکن برای «خانه‌اولی»ها از موانع رشد قابل‌توجه قیمت اوراق تسهیلات مسکن محسوب می‌شود.

درخشش فلزات در بازارهای جهانی

بازار نفت

سیگنال‌های چرخش دیدگاه‌ها در بازار نفت

دیروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت 1/ 47 دلار معامله شد. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (IEA) از کاهش موجودی نفت تجاری به میزان 95/ 8 میلیون بشکه با ثبت هفتمین هفته افت متوالی، موجودی را به سطح کمتر از سال 2016 رساند. با وجود این افزایش تولیدات به میزان 79 هزار بشکه در روز و رسیدن به سقف 2 سال و نیم، 5/ 9 میلیون بشکه در روز، فشار را بر نفت حفظ کرد. با وجود این کاهش صادرات عربستان، به کمترین سطح در 33 ماه گذشته و تداوم افت موجودی نفت خوش‌بینی‌ها به اثرگذاری توافق اوپک به بازگشت بازار نفت به تعادل را تقویت کرده است. همچنان خوش‌بینی‌ها به رشد تقاضا نیز از قیمت نفت حمایت می‌کند. خوش‌بینی صندوق‌های پوشش ریسک به بازگشت نفت به تعادل، افزایش معاملات آتی با چشم‌انداز رشد قیمت نفت را به دنبال داشته است.

درخشش فلزات در بازارهای جهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *