بلاتکلیفی قیمت فولادی ها

 عدم‌قطعیت درخصوص مولفه‌های اثرگذار بر بازارفولاد کشور در سال ۱۴۰۱ بیش از رینگ شمش فولاد، خود را در رینگ مقاطع طویل فولادی و بازار آزاد نمایان کرد، به نحوی که از رونق معاملات مقاطع فولادی در بازاز فیزیکی بورس‌کالا کاسته و به گفته فعالان بازار آزاد بر رکود حاکم بر بازار آزاد افزوده شد. البته این رکود نتوانست سدی در مقابل اوج‌‌‌گیری قیمتی مقاطع طویل فولادی باشد و نرخ میلگرد در بازار آزاد طی هفته جاری به کانال ۱۷‌هزار تومانی صعود کرد.

در آخرین هفته اسفندماهفولاد سازان بالغ بر ۱۶۶‌هزار تن شمش را در بازه ۱۳‌هزار و ۷۴۰تومان تا ۱۴‌هزار و ۵۶۰تومان به ازای هر کیلوگرم روانه بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران کردند که این محصول با استقبال خوب متقاضیان روبه‌رو شد و در نهایت ۱۲۵‌هزار تن شمش فولاد با میانگین نرخ ۱۴‌هزار و ۷۰۰تومان مورد معامله قرار گرفت که رقم قابل‌توجهی برای شمش فولاد تلقی می‌شود. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، بهای تمام‌شده فروش شمش فولاد از این بازار به ۱۶‌هزار تومان به ازای هر کیلوگرم می‌‌‌رسد. در شرایطی که بازار آزاد داخل انباشته از محصول با قیمتی کمتر از کانال قیمتی ۱۶‌هزار تومانی است و به گفته فعالان این بخش بازار آزاد با رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌‌‌ای روبه‌روست، خرید شمش فولاد با نرخی در محدود ۱۶‌هزار تومان تنها با انگیزه صادرات یا پیش‌بینی اوج‌‌‌گیری قیمت در سال آینده توجیه دارد.

بازه تعیین‌شده برای قیمت پایه آخرین عرضه میلگرد در سال ۱۴۰۰ برابر با ۱۵‌هزار و ۱۰۰تومان تا ۱۵‌هزار و ۵۶۰تومان بود که البته بخشی از نوردکاران حاضر به عرضه محصول با نرخی کمتر از کف قیمت پایه نیز شدند. استقبال نسبی تجار از میلگردی که نرخی ارزان‌‌‌تر از قیمت شمش فولاد داشت، باعث شد تا ۴۲‌هزار تن محصول از این بازار به فروش برود. میانگین نرخ معامله میلگرد از این بازار برابر ۱۵‌هزار و ۵۶۰تومان بود که این نرخ نسبت به قیمت فعلی میلگرد در بازار آزاد ارزنده تلقی می‌شود. در این شرایط عدم‌رونق این بازار به دلیل انباشت محصول در انبار تجار داخلی است. انباشت محصول در شرایطی که تقاضای داخلی و مصرفی چندانی در بازار وجود ندارد، مانعی جدی در مقابل صعود نرخ مقاطع در بازار داخل بوده و دست سیاستگذار را برای کنترل قیمت با اعمال فشار باز می‌‌‌گذارد.

میلگرد در بازار آزاد نیز در هفته پایانی اسفند تا ۱۷‌هزار و ۲۰۰تومان افزایش نرخ داشت که این رقم حدود ۳۰۰تومان از اوج تاریخی قیمت این محصول در شهریور امسال فاصله دارد. در عین حال بهای هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون حدود ۳۹درصد صعود را تجربه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *