“کنترل تولید فولاد چین سنگ آهن را پایین تر می آورد”

– آخر هفته گذشته پس از آن که دولت چین از فولادسازان خود خواست سال ۲۰۲۱ تولید فولاد خود را کاهش دهند قیمت قراردادهای فیوچرز سنگ آهن در چین حدود ۶ درصد افت داشت. سال ۲۰۲۰ قیمت سنگ آهن بیشتر از دوبرابر شد و بین کومودیتی ها بهترین عملکرد را داشت ولی دولت از صنعت فولاد خواسته سال ۲۰۲۱ تولید را کاهش دهند تا از کاهش متوسط قیمت سنگ آهن در سال جاری میلادی اطمینان حاصل نمایند. قیمت قراردادهای فیوچرز سنگ آهن در بورس دالیان سال ۲۰۲۰ حدود ۳۷٫۸ درصد و در دسامبر به تنهایی ۲۱٫۵ درصد رشد داشته است.


به گزارش فولاد ایران،  چین به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد دنیا سال ۲۰۲۰ حدود ۱٫۱ میلیارد تن فولاد تولید کرد و بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ حدود ۱۵۰ میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد سالانه خود کاسته است. کاهش تولید بیشتر می تواند وضعیت عرضه و تقاضای فولاد آن را بهبود بخشد. کنترل منطقی تولید فولاد از حاشیه سود کارخانه ها حمایت می کند و اجازه نمی دهد  افزایش قیمت ها به صنایع زیردست منتقل شود. آخرین قیمت سنگ آهن در بورس دالیان ۱۵۰٫۶۵ دلار ثبت شده که پایین ترین قیمت در سه هفته گذشته بوده است.


قابل ذکر است چین قصد دارد تا سال ۲۰۶۰  انتشار گاز کربن را به صفر برساند. این کشور بزرگترین مصرف کننده انرژی دنیا و تولید کننده گازهای گلخانه ای است و نیمی از زغال سنگ دنیا را استخراج و مصرف می کند و بزرگترین وارد کننده نفت و گاز طبیعی است.  انتقال اقتصاد چین به سمت یک اقتصاد پاک و سبز و عاری از کربن در طی چند دهه می تواند ۵٫۵ هزار میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *