افزایش ۸ درصدی صادرات فولاد ایران

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت از رشد هشت درصدی صادرات فولاد در دو ماهه نخست امسال خبر داد و گفت : حجم صدور کالای تولیدی در این بخش به رقم بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسید .

به گزارش ایرنا ، جعفر سرقینی خاطرنشان ساخت: مجموع صادرات فولاد خام پارسال به رقم ۵٫۸ میلیون تن رسید که از این رقم سه میلیون و ۹۵۰ هزار تن فولاد خام، و بقیه تولیدات مربوط بود .

رشد هشت درصدی صادرات فولاد، چهاردهمین فولاد ساز جهان در دوره ۲ ماهه نخست امسال درحالی روی داد که واحد های بزرگ فولادی ایران ( از جمله ذوب آهن و فولاد مبارکه ) کاهش صادرات داشتند.

صادرات واحد های بزرگ فولادی کشور در اردیبهشت ۹۶ نسبت به ماه مشابه پارسال کاهش ۲۴ درصدی داشت، اما عملکرد ۲ ماهه افت یک درصدی در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۵ را نشان می دهد.

معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، پیشتر اعلام کرد: پارسال با تولید ۱۸٫۵ میلیون تن فولاد خام، جمهوری اسلامی برای نخستین بار رکورد شکنی در زمینه تولید داشت و در واقع نشان داد دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی تولید فولاد خام در قالب سند چشم انداز ۱۴۰۴، بلندپروازی نیست.

انتظار می رود در قالب سند یاد شده، میزان صادرات کشورمان حداقل به ۱۵ میلیون تن برسد .

سرقینی اضافه کرد: میزان تولید فولاد خام در مدت ۲ ماهه ۹۶ حدود ۳٫۵ میلیون تن شد که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۵ رشد ۱۸ درصدی را ثبت کرد .

پارسال اعلام شد: ظرفیت فولاد خام کشور به حدود ۲۸ میلیون تن رسید و انتظار می رود امسال به ۳۲ تا ۳۳ میلیون تن برسد .

سرقینی یادآور شد : پارسال رقم صادرات ۶ میلیون تن هدف گذاری شده بود که رقم ۵٫۸ میلیون تن محقق شد و برای امسال نیز پیش بینی ۲۵ میلیون تن شده تا از این رقم صادرات هشت میلیون تنی تحقق یابد .

تولید فولاد خام در دولت یازدهم رشد بیش از ۲۸ درصدی را در دوره ۹۵- ۱۳۹۲ ثبت کرد، ۱۳۹۱ به عنوان سال پایانی عملکرد دولت دهم بالغ بر ۱۴ میلیون و ۳۶۱ هزار تن فولاد خام به تولید رسید که این رقم در سال ۹۵ برابر با ۱۸ میلیون و ۴۶۶ هزار تن شد .

سال گذشته زنجیره فولاد و تولیدات پایین دستی به میزان ۶ میلیون و۶۹۷ هزار و ۱۹۷ تن به ارزش ۲ میلیارد و ۶۹۹ میلیون دلار شد که در مقایسه با سال ۹۴ از نظر وزنی ۴۹ درصد و از لحاظ ارزش ۰٫۳ درصد رشد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *