رکوردشکنی فلزی بورس تهران

بازار این روزها هم در داخل کشور و هم در بازارهای جهانی شاهد اتفاق‌های مثبتی است، قیمت‌های جهانی به رشد خود در هفته‌های اخیر ادامه دادند و توانستند سقف‌های دو الی سه سال اخیر را بشکنند.

شاخص کل بازده نقدی و قیمتی با گذشتن از کانال ۸۳هزار واحد توانست به رکورد ۴۴ ماه قبل خود دست پیدا کند
گروه بورس هادی خسروی
بازار این روزها هم در داخل کشور و هم در بازارهای جهانی شاهد اتفاق‌های مثبتی است، قیمت‌های جهانی به رشد خود در هفته‌های اخیر ادامه دادند و توانستند سقف‌های دو الی سه سال اخیر را بشکنند.
به گزارش «تعادل» شاخص بورس تهران روز گذشته با گذشتن از کانال ۸۳هزار واحد به سطح شاخص در اول بهمن ماه سال ۹۲رسید که بدین‌ترتیب توانست به رکورد ۴۴ ماه قبل خود دست پیدا کند. دیروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس و اوراق بهادار تهران با ۱۲۷واحد رشد به رقم ۸۳هزار و ۱۲ واحدی رسید که در این میان نماد شرکت‌های معدنی و صنعتیگل‌گهر، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و پتروشیمی خارک به ترتیب با ۵۳، ۴۳، ۳۱ و ۲۴ واحد تاثیر مثبت، بیشترین نقش افزاینده را روی دماسنج بازار سرمایه داشت.
این رکوردشکنی در حالی صورت گرفت که شاخص کل در تاریخ ۱۶دی ماه سال ۹۲ با ثبت ۸۹هزارو ۳۵۵ واحد بالاترین عدد تاریخ بورس را به خود دید که این رکوردشکنی از روند رو به رشد سال ۹۱ شاخص در کانال ۲۴هزار واحدی شروع شد و طی مدت یک‌سال رشد نجومی را برای فعالان این بازار رقم زد.
در آن دوران سهام گروه خودرویی و بانک و موسسات مالی بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص داشتند. در حالی که دیروز بورس تهران با انباشت عرضه در مقابل تقاضای سهام در گروه‌های بازار دومی شامل شرکت‌های کوچک یا برخوردار از سهام شناوری پایین روبه‌رو بود که انتظار برای رشد قیمت‌ها در بازار جهانی کالاهای اساسی به پیشرو شدن گروه فلزات اساسی و همچنین معدنی‌ها با تک‌تازی دوقلوهای سنگ‌آهنی کمک بسزایی کرد. بر این اساس روز گذشته در بورس فلزات لندن فلزاتی مانند آلومینیوم، مس و روی روند افزایشی داشتند. بدین‌ترتیب در این بورس، هر تن آلومینیوم به قیمت ۲۰۹۶٫۵ دلار معامله شد. بررسی قیمت یک ماه اخیر این فلز نشان می‌دهد که در ۲۵جولای با حداقل قیمت ۱۹۰۰دلار معامله شده و روند پرنوسانی را تا ۴ آگوست ادامه داده و پس از آن سیر صعودی را تا رسیدن به ۲۱۰۰دلار در هر تن در ۱۸ آگوست پیش رفته و طی چند روز گذشته با نوسان‌های کمتر در محدوده قیمت ۲۱۰۰دلار در هر تن متوقف شده است.
همچنین فلز مس در بورس فلزات لندن به قیمت ۶۷۱۴دلار در هر تن به فروش رفته است. آمارها حاکی از این است که روند قیمت این فلز طی یک ماه گذشته کاملا افزایشی بوده و از محدوده ۶۱۵۰ دلار در ۲۵جولای به قیمت ۶۷۱۴ دلار افزایش یافته است. همچنین هر تن روی به قیمت ۳۱۱۷٫۵دلار، نیکل ۱۱هزار و ۶۱۰دلار و سرب ۲۳۴۲دلار به فروش رفته است. همچنین فلزات قلع و آلیاژ آلومینیوم و کبالت هم به ترتیب به قیمت‌های ۲۰۶۷۴دلار، ۱۸۰۰دلار، ۶۱ هزار دلار معامله شده است.
در همین رابطه مهدی پناهی تحلیلگر بازار در گفت‌وگو با «تعادل» عنوان کرد: گروه‌های فلزات اساسی، مس و روی وزن سنگینی در بازار سرمایه و پرتفوی سرمایه‌گذاران دارند و با توجه به افزایش نرخ‌های جهانی، قیمت سهام این گروه نیز بالا رفته است. وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه کشور ما کامودیتی‌محور است، افزود: در نیمه دوم سال ۱۳۹۶ شاهد بازاری پویا‌تر و جذاب‌تر از سه سال گذشته خواهیم بود که حتی می‌توان شاهد سقف‌های جدید از شاخص کل در انتهای سال با محوریت شرکت‌هایی مانند صنعت روی، سرب، فولاد، سنگ‌آهن و احتمالا پالایش پتروشیمی‌ها باشیم.
پناهی پیش‌بینی کرد که این گروه‌ها گزارش‌های ۶ ماهه قابل قبولی داشته باشند، در این مدت با توجه به رشد قیمت‌های جهانی، سهام بزرگ در بازار شاهد رشد قیمت بودند و سهام کوچک غیرحبابی رشد کردند و حتی برخی نیز شاهد کاهش قیمت بودند. وی افزود: با توجه به وضعیت خوب شرکت‌های فلزی، معدنی، پالایشی و پتروشیمی این ماه می‌تواند فرصت خوبی برای خرید توسط سرمایه‌گذارانی باشد که نقدینگی جدیدی داشته یا قصد خرید سهام در قیمت‌های مناسب را دارند.
بورسی‌ها شهریورماه چقدر سود می‌گیرند؟
در حالی که رکوردشکنی‌های هفته‌های اخیر بورس تهران فعالان بازار را به برگشت رونق به این بازار امیدوار کرده است، سرپرست امور تسویه وجوه معاملات اوراق بهادار و بورس کالا شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از پرداخت بیش از ۵۸۰۶ میلیارد ریال سود انواع اوراق درشهریورماه جاری خبر داد.
هادی علی‌پور با بیان مطلب فوق افزود: بیش از ۵۸۰۶میلیارد و ۳۱۵میلیون ریال سود انواع اوراق در ماه جاری به سرمایه‌گذاران پرداخت خواهد شد.
وی اضافه کرد: زمان سررسید اوراق اجاره شرکت‌های سایپا، هواپیمایی ماهان، خدمات ارتباطی رایتل، دانا پتروریگ کیش، وزارت علوم، وزارت امور اقتصادی و دارایی و شرکت فولاد کاوه جنوب کیش درشهریورماه جاری است که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سود این اوراق را به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند.
علی‌پور ادامه داد: سود اوراق مشارکت شرکت‌های توسعه خاورمیانه، لیزینگ رایان سایپا، ملی نفت ایران و شهرداری‌های شیراز، اصفهان، تهران و مشهد اواخر ماه جاری به حساب سرمایه‌گذاران واریز خواهد شد.
سرپرست امور تسویه وجوه معاملات اوراق بهادار و بورس کالا ادامه داد: سررسید سود اوراق استصناع شرکت صنعتی معدنی توسعه ملی و گواهی سپرده عام پارسیان و بانک رفاه در شهریورماه است که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سود این اوراق را نیز به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *