سنگ آهن، رکورد قیمت‌ها را شکست

قیمت سنگ‌آهن برای نخستین‌بار بعد از ۶ آوریل به بالاترین قیمت خود رسید، این افزایش که به‌شدت تحت تاثیر میزان ماده معدنی موجود در سنگ‌آهن بود عامل تغییر پرشی قیمت‌ها در بازار سنگ‌آهن بود.

قیمت سنگ‌آهن برای نخستین‌بار بعد از ۶ آوریل به بالاترین قیمت خود رسید، این افزایش که به‌شدت تحت تاثیر میزان ماده معدنی موجود در سنگ‌آهن بود عامل تغییر پرشی قیمت‌ها در بازار سنگ‌آهن بود. به گفته تحلیلگران معادن، بالا رفتن قیمت‌های اخیر سنگ‌آهن منجر به افزایش قیمت فولاد نیز می‌شود اما این امر خیلی ادامه‌دار نخواهد بود.
بازار نقدی سنگ‌آهن در سومین جلسه روز دوشنبه
۲۱ آگوست رکورد قیمت‌ها را زد و برای نخستین‌بار از ۶ آوریل به ۸۰ دلار برای هر تن رسید. براساس گزارش‌های متال بولتن قیمت سنگ‌آهن با افزایش ۲٫۵۵‌درصدی به ۷۹٫۹۳ دلار برای هر تن رسید و این میزان رشد به‌طور میانگین در ۳ روز گذشته نیز به‌مقدار حدود ۹٫۵‌درصد ادامه یافت. ۵۰‌درصد به قیمت متوسط سنگ‌آهن در۱۳ ژوئن (۵۳٫۳۶ دلار به‌ازای هر تن) اضافه شده است.
بر اساس بازتاب به دست آمده از عملکرد قیمت‌ها برای هر ۲ عیار بالا و پایین سنگ معدن، در روز دوشنبه سنگ‌آهن، با ۵۸‌درصد ماده معدنی ۰٫۵‌درصد افزایش داشت و به ۵۲٫۰۴ دلار برای هر تن رسید. این رشد قیمت، به‌شدت تحت‌ تاثیر افزایش میزان ماده معدنی قرار گرفت؛ بطوری که سنگ آهن با عیار ماده معدنی ۶۵ درصد، با پرشی ۴٫۲‌درصدی به ۱۰۱٫۶ دلار برای هر تن رسید.
همزمان با بالا رفتن قیمت سنگ‌آهن و میلگرد چین که حاکی از افزایش حاشیه سود و تقویت میزان تقاضا بود که جهت بهینه‌سازی روند رشد برگزار کردند اتفاق افتاد که با افزایش حاشیه تولید و تقویت میزان تقاضاکارخانجات فولاد به بالا بردن میزان تولید در دوره پیش‌رو ترغیب می‌شوند. از همین رو، جلسه‌یی با حضور معدنداران سنگ‌آهن و تولیدکنندگان میلگرد فولادی جهت بهینه‌سازی این روند برگزار شد. متال بولتن گفت: قیمت معاملات میلگرد چین در روز دوشنبه ۳۱ جولای دچار افزایش شد و در مقابل منجر به تحریک فعالیت‌های بازرگانی در بازار آینده شد؛ به ‌این صورت که خریدار‌ها با توجه روند رو به رشد قیمت‌ها، تشویق به پیش‌خرید شدند. ارزش معاملات میلگرد در بورس آتی شانگهای با افزایش ۳٫۶۴‌درصدی به ۳هزار و ۹۶۲ یوان برای هر تن رسید.
به دلیل قدرت بالای بازتاب بازار فولاد در بازار سنگ‌آهن، این محصول با صعود ۶٫۶۲‌درصدی به ۵۹۶ یوان برای هر تن سنگ آهن رسید که از ۲۰ مارس ۲۰۱۷ بالاترین سطح قیمتی آن بود. ارزش قرارداد‌های تحویل کالا برای ژانویه ۲۰۱۸ در بازار سنگ‌آهن همچون بسیاری از بازار‌های نقدی دیگر، از اواسط هفته گذشته بیش از ۱۵‌درصد افزایش داشت و سود حاصل از آن نیز از اواسط ماه ژوئن نزدیک به ۵۰‌درصد برآورد شد.
Vivek Dhar تحلیلگر معادن و انرژی گفت: قیمت سنگ‌آهن در حال افزایش است و انتظار می‌رود قیمت فولاد نیز افزایش یابد. انتظار می‌رود، تقاضای فولاد چین در چند ماه آینده به‌خوبی حمایت شود.
در پی قیمت‌های بالای فولاد، تیم استراتژی Westpac می‌گوید که پیش‌بینی‌های بدبینانه در مورد وضعیت سنگ‌آهن در اوایل سال جاری، روی اتفاقات اخیر با کاهش عرضه دریایی توسط تولیدکنندگان عمده تاثیر گذاشت. در حالی که اصول و قواعد محکمی برای باقی ماندن در همین وضعیت وجود دارد اما Westpac بر این باور است که بالا رفتن قیمت فعلی خیلی ادامه نخواهد داشت و پیش‌بینی می‌کند در کوتاه‌مدت احتمال کاهش قیمت وجود دارد. مطمئنا در شرایط فعلی با محدود شدن رشد سنگ آهن، سودآوری بیشتری در صنعت فولاد حاصل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *