اخبار بورس کالا

هند به‌عنوان چهارمین تولید‌کننده بزرگ سنگ‌آهن دنیا در ژوئن سال جاری ۱۶٫۳ میلیون تن سنگ‌آهن تولید کرد که ۲ درصد در مقایسه با ماه می‌رشد داشت.

افزایش تولید سنگ‌آهن در هند
هند به‌عنوان چهارمین تولید‌کننده بزرگ سنگ‌آهن دنیا در ژوئن سال جاری ۱۶٫۳ میلیون تن سنگ‌آهن تولید کرد که ۲ درصد در مقایسه با ماه می‌رشد داشت. همچنین نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷٫۹ درصد بالا رفت. به گزارش فولاد ایران، اودیشا بزرگ‌ترین ایالت تولیدکننده سنگ‌آهن هند است که در ژوئن ۸ درصد کاهش در تولید داشت. این ایالت نیمی از تولید سنگ‌آهن هند را در دست دارد.
بازار بیلت «سی‌آی‌اس» در سکوت
روزهای اخیر تمایل به خرید در بازار صادرات بیلت سی‌آی‌اس طبق برآورد‌ها کاهش داشت. در منطقه منا خریدارها در بازار نیستند. هر دو طرف معامله منتظر روشن‌تر شدن روند بازار قراضه نیز هستند. تا اوایل سپتامبر که برخی اعیاد مذهبی در منطقه منا خواهد بود انتظار می‌رود فعالیت بازار زیاد نباشد. پیشنهادات قیمت چندانی در بازار نیست ولی قیمت اسمی بازار ۵۱۰ تا ۵۲۰ دلار هر تن فوب است. خریدارانی که درخواست داده‌اند بالاتر از ۵۰۰ دلار هر تن فوب حاضر به معامله نبوده‌اند. در ترکیه هم قیمت بیلت سی‌آی‌اس ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار هر تن سی اف آر است و درخواست خرید چندانی در بازار شنیده نشده است.
در همین حال تمایل به خرید در بازار ورق سی‌آی‌اس روزهای گذشته نسبتا کم بوده است که به دلیل تعطیلات تابستانی در اروپا و نزدیکی اعیاد مذهبی در منطقه منا دور از انتظار نبوده است. از طرفی میزان عرضه کارخانه‌های سی‌آی‌اس نیز اخیرا کمتر شده و کسانی که در بازارند قیمت‌ها را بالاتر برده‌اند. ورق گرم کارخانه‌ام ام ک تولید اکتبر ۵۸۰ تا ۵۹۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه شده در حالی که نیمه نخست آگوست ۵۶۰ تا ۵۷۰ دلار بود. در ترکیه کسی تمایل به خرید از سی‌آی‌اس ندارد چون قیمت‌ها نسبتا مشابه بازار داخلیست. در جنوب شرق آسیا نیز قیمت پیشنهادی ۵۹۰ تا ۶۰۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر است. البته خریدارها ترجیح می‌دهند از چین در ۵۷۰ تا ۵۷۵ دلار هر تن سی‌اف‌آر خرید کنند.
بازارهای میلگرد در چه حالند
فروش میلگرد در بازار داخلی و صادرات ترکیه کاهش چشمگیر داشته که به دلیل نزدیکی اعیاد مذهبی است. به گزارش فولاد ایران، فولادسازان مطمئنند که اوایل سپتامبر بازار داخلی فعال‌تر می‌شود از این رو عجله‌یی برای فروش ندارند. صادرکننده‌ها نیز ترجیح می‌دهند تا روشن‌تر شدن روند بازار صبر کنند. قیمت فعلی میلگرد در بازار داخلی این کشور ۵۵۲ تا ۵۶۴ دلار هر تن درب کارخانه است و قیمت پیشنهادی صادراتی ۵۴۰ تا ۵۴۵ دلار هر تن فوب حمل اواخر سپتامبر و اکتبر است. همچنین میلگرد صادراتی چین اخیرا ۱۰ دلار رشد قیمت داشته ۵۶۰ تا ۵۷۰ دلار هر تن فوب شده است. به گزارش فولاد ایران، در بازار داخلی چین هم میلگرد ۵۹۷ تا ۶۱۹ دلار هر تن درب کارخانه است که در ثبات نسبی مانده است. همچنین اخیرا بازار صادراتمیلگرد سی‌آی‌اس نیز صعودی بوده که در راستای دیگر بازارهای جهانی بوده است. محدودیت عرضه هم در بازار سی‌آی‌اس به افزایش قیمت کمک کرده است. قیمت پیشنهادی فعلی ۵۴۰ تا ۵۵۰ دلار هر تن فوب است. در ترکیه میلگرد ۱۰ دلار بالا رفته ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار هر تن است.
بهبود بازار مقاطع امریکا
رشد قیمت قراضه و ثبات تقاضا قیمت مقاطع را در بازار امریکا بالا برده است. افزایش هزینه تولید موجب شده برخی از کارخانه‌ها قیمت میلگرد را تا ۲۸ دلار هر تن بالا ببرند. به گزارش فولاد ایران، قیمت فعلی میلگرد ۵۹۵ دلار هر تن درب کارخانه است و افزایش قیمت فعلا در قرارداد‌ها موثر واقع نشده است. مفتول هم در بازار داخلی این کشور ۶۰۶ تا ۶۲۸ دلار هر تن درب کارخانه است که تغییر قیمتی نداشته ولی انتظار می‌رود به‌زودی افزایش قیمت داشته باشد.
افزایش قیمت پایه محصولات پلیمری
پلیمر مقایسه قیمت پایه محصولات پلیمری در تاریخ ۲۹ مرداد و ۵ شهریورماه نشان می‌دهد که اکثر کالاها روندی صعودی داشته‌اند. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، بیشترین افزایش قیمت در گروه محصولات پلیمری متعلق استایرن بودتاین رابر تیره با ۵٫۱ درصد رشد نسبت به هفته گذشته است. این کالا از رقم ۴ هزار و ۸۲۲ تومان به ۵ هزار و ۶۹ تومان رسیده است. همچنین استایرن بوتادین رابر روشن نیز ۴٫۸ درصد رشد داشته است، این کالا از رقم ۵ هزار و ۱۷۳ تومان به ۵ هزار و ۴۲۲ تومان رسیده است. در ادامه ABS نیز با ۴٫۵درصد افزایش قیمت نسبت به هفته گذشته روبه رو شده است. همچنین پلی‌استایرن مقاوم با ۳٫۴درصد رشد قیمت نسبت به هفته گذشته در رتبه بعدی قرار دارد، این کالا از رقم ۵ هزار و ۲۵۳ تومان به ۵ هزار و ۴۳۵ تومان رسیده است. پلی‌استایرن معمولی هم با ۱٫۳درصد رشد قیمت نسبت به هفته گذشته قراردارد، این کالا از رقم ۴ هزار و ۹۳۲ تومان به ۴ هزار و ۹۹۷ تومان رسیده است. در گروه پلی‌اتیلن‌ها هم؛ پلی‌اتیلن سنگین تزریقی و دورانی با ۱٫۶ درصد رشد نسبت به هفته قبل قرار دارند، این کالاها به ترتیب ۶۳ و ۶۶ تومان گران شدند. پلی‌اتیلن سبک فیلم و پلی‌اتیلن سنگین فیلم نیز به ترتیب با ۱٫۳درصد و ۱٫۲ درصد افزایش قیمت نسبت به هفته گذشته به رقم‌های ۴ هزار و ۳۹۷ و ۳ هزار و ۹۶۷ تومان رسیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *